5/18/2021
سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
مجازات شکارچیان متخلف؛ پاکسازی طبیعت و رهاسازی بچه ماهی در رودخانه

مجازات شکارچیان متخلف؛ پاکسازی طبیعت و رهاسازی بچه ماهی در رودخانه

رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت گفت: یک شکارچی متخلف در این شهرستان از سوی دستگاه قضایی به 280 ساعت پاکسازی طبیعت به عنوان جایگزین حبس محکوم شد.

اعتمادآنلاین|خالد بایزیدی، رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت، گفت: این شکارچی متخلف که هنگام شکار پرندگان دستگیر شده بود، پس از ارسال پرونده وی به دادگاه به دستور دادستان به پاکسازی طبیعت به مدت 280 ساعت به عنوان مجازات بدل از حبس محکوم شد.

 

به گزارش ایرنا، وی اظهار داشت: علاوه بر این شکارچی یک صیاد متخلف نیز که با موتور برق اقدام به صید ماهی می کرد، به تهیه 200 قطعه بچه ماهی "زرده پر" رودخانه‌ای و رهاسازی آن در رودخانه زاب محکوم شد.

 

رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت با اشاره به تاثیر مثبت حکم مجازات جایگزین حبس در جامعه گفت: صدور این قبیل احکام در کاهش یا تکرار نشدن جرم نقش موثر ایفا می‌کند ضمن اینکه این قبیل مجازات‌ها می‌تواند هم به نفع مجرم و هم به نفع جامعه و خانواده واقع شود و با کاهش تبعات ناشی از حبس، تاثیر خوبی در فرد داشته باشد و فرصتی دوباره برای بازگشت به زندگی سالم برای مجرم فراهم می‌کند.

 

به گزارش ایرنا، قانون‌گذار در سال 1392 به‌منظور کاهش حبس و کاهش جمعیت کیفری، مجازات جایگزین حبس در قانون مجازات اسلامی را پیش‌بینی و مقرر کرد که در صورت وجود شرایط خاص، مجازات‌های حبس می‌تواند یا باید به مجازات‌های دیگری تبدیل شود.  

 

طبق ماده 64 قانون مجازات اسلامی، مراقبت، ارائه خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی از جمله مجازات‌های جایگزین حبس محسوب می شود.

 

تبدیل مجازات حبس به مجازات‌های جایگزین در پاره‌ای موارد الزامی و در پاره‌ای موارد اختیاری و در واقع بسته به نظر قاضی است.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها