6/22/2021
سه شنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۰
یک طرح عجیب دیگر از مجلس/ آتش زدن دلارهای قاچاق!

یک طرح عجیب دیگر از مجلس/ آتش زدن دلارهای قاچاق!

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان طرحی را برای آتش زدن کالا و ارز قاچاق تهیه کرده‌اند.

اعتمادآنلاین| وی افزود: در این طرح که تحت عنوان طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهیه و تدوین شده، کالا و ارز قاچاق کشف شده توسط ضابطین قضایی باید آتش زده شود. 

 

به گزارش فارس، متن کامل طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به شرح زیر است:

 

طرح اصلاح فصل نهم قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

 

ماده 1ـ ماده (53) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392 با اصلاحات و الحاقات بعدی به شرح ذیل اصلاح می‌شود: 

 

«ماده 53 ـ دستگاه‌های کاشف، ضابطین قضائی و مأمورین اجرائی موظفند پس از کشف کالا یا ارز قاچاق اعم از کالاهای مجاز، مجاز مشروط، یارانه‌ای و ارز و ارجاع مراتب به دادگاه صالح یا سازمان تعزیرات حکومتی و صدور حکم قطعی توسط مرجع صالح، با حضور نماینده دادستان استان و یا نماینده سازمان تعزیرات حکومتی کالاها و ارز مذکور را آتش زده و معدوم نمایند.

 

تبصره 1ـ در صورتی که قاچاق کالا یا ارز موضوع این ماده توسط مرتکبین حرفه‌ای و یا مرتکبین با سابقه محکومیت به قاچاق کالا یا ارز انجام شده باشد، پس از صدور حکم قطعی توسط مرجع صالح، دستگاه‌های کاشف، ضابطین قضائی و مأمورین اجرائی با نظارت معاون دادستان و یا سازمان تعزیرات حکومتی در همان محل کشف اقدام به آتش زدن و معدوم نمودن کالا یا ارز قاچاق نموده و مجازات مرتکبین تشدید می‌شود. 

 

تبصره 2ـ آتش زدن و معدوم نمودن کالا یا ارز قاچاق با حضور مرتکبین جرم و با حضور نمایندگان اصناف مختلف و مرتبط با آن کالا انجام می‌شود. عدم حضور اشخاص مذکور مانع اجرای حکم این ماده نیست.»

 

ماده 2ـ ماده (54) قانون به شرح ذیل اصلاح می‌شود:

 

«ماده 54 ـ در صورتی که دستگاه‌های کاشف، ضابطین قضائی و مأمورین اجرائی، کالاهای ممنوع قاچاق را کشف نمایند، پس از اخذ دستور قاضی رسیدگی‌کننده به جرم، با نظارت معاون دادستان و یا سازمان تعزیرات حکومتی در همان محل کشف اقدام به آتش زدن و معدوم نمودن کالای ممنوع قاچاق نموده و مجازات مرتکبین تشدید می‌شود.»

 

ماده 3 - ماده (55) قانون به شرح ذیل اصلاح می‌شود:

 

«ماده 55 - وسیله نقلیه که در قاچاق کالا یا ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسط ضابطین قضائی و مأمورین اجرایی توقیف می‌شود و مرجع قضائی و یا سازمان تعزیرات حکومتی در خصوص ضبط یا  عدم ضبط آن حکم حسب مورد مقتضی صادر می‌نماید. همچنین اماکن و محل‌های نگهداری کالا و ارز قاچاق با دستور مقام قضائی و یا سازمان تعزیرات حکومتی پلمپ و در خصوص آن پس از رسیدگی پرونده حکم مقتضی صادر می‌شود.»

 

ماده 4- ماده (56) قانون به شرح ذیل اصلاح می‌شود: 

 

ماده 56- سازمان‌ها و دستگاه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز موظفند بلافاصله پس از قطعی شدن حکم، نسبت به اجرای حکم مبنی بر آتش زدن و معدوم نمودن کالای قاچاق اقدام نمایند.

 

تبصره 1- در صورتی که کالاهای قاچاق مکشوفه شامل مواد و فرآورده‌های سریع‌الفساد باشد، پس از اخذ نظر کارشناسی، چنانچه موارد مذکور فاسد یا مضر به سلامت مردم باشد، در حکم کالای ممنوع محسوب شده و مطابق ماده (54) عمل می‌شود و در صورتی که جزو کالای ممنوع نباشد، با دستور مقام قضائی خارج از نوبت مطابق ماده (53) قانون به پرونده رسیدگی می‌شود.

 

تبصره 2- دستگاه‌های کاشف، ضابطین قضائی و مأمورین اجرائی موظفند قبل از آتش زدن و معدوم نمودن کالاهای ممنوع قاچاق، ارزش تقریبی آنها را با اخذ نظر کارشناسی محاسبه و رونوشتی از آن را برای تعیین مجازات به مراجع قضائی و یا سازمان تعزیرات حکومتی ارسال نمایند.

 

تبصره 3- آیین‌نامه اجرائی مواد (53) تا (56) این قانون توسط ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ظرف مدت سه ماده پس از لازم‌الاجراء شدن حکم این ماده تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.»

 

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

 

احتراماً در اجرای قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و ماده (4) قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور مصوب 25 خرداد 1389 نظر معاونت قوانین در مورد طرح اصلاح فصل نهم قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تقدیم می‌شود.

 

معاون قوانین

 

حسینعلی حاجی دلیگانی - علی علیزاده - الهویردی دهقانی - عباس جهانگیرزاده - قاسم ساعدی - کیومرث سرمدی واله - علیرضا سلیمی - بهزاد علیزاده - علیرضا زندیان - پروین صالحی مبارکه - احمد محرم زاده یخفروزان - سیدعلی یزدی‌خواه - احمدحسین فلاحی - سیدکاظم دلخوش اباتری - فرهاد بشیری - صدیف بدری - جعفر قادری - فاطمه رحمانی - روح‌الله نجابت - کیوان مرادیان کوچکسرائی - رسول فرخی میکال- مجید نصیرائی - رحیم زارع - علی اکبر بسطامی - علی‌اکبر علیزاده برمی - علیرضا عباسی - مجتبی توانگر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها