6/21/2021
دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
کمبود رطوبت عامل افزایش غلظت آلاینده‌های تهران
مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران:

کمبود رطوبت عامل افزایش غلظت آلاینده‌های تهران

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به تشریح نقش عوامل جوی بر تغییرات آلودگی هوا در فروردین 1400 پرداخت.

اعتمادآنلاین| حسین شهیدزاده با اشاره به اینکه طی فروردین 1400 کیفیت هوا در پایتخت، دو روز در شرایط پاک، 25 روز در شرایط قابل قبول و چهار روز به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت، گفت: اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد که کیفیت هوا در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته چندان مطلوب نبوده است، چراکه در فروردین ماه سال 1399 کیفیت هوا 14 روز در شرایط پاک و 17 روز در شرایط قابل قبول گزارش شده است.

 

به گزارش مهر، وی درباره چرایی افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و به‌تبع آن آلودگی هوا در فروردین 1400 نسبت به سال گذشته تصریح کرد: ابتدا باید بدانیم که بررسی روند تغییرات میانگین ساعتی غلظت آلاینده PM2.5 و PM10 در 10 ایستگاه نواحی مختلف شهر تهران نشان‌دهنده افزایش غلظت ذرات معلق در فروردین ماه سال 1400 نسبت به سال 1399 است.

 

شهیدزاده افزود: کاهش بارش‌ها در ماه فروردین سبب کاهش رطوبت نسبی هوا شد. بر اساس اطلاعات موجود امسال در فروردین تنها یک روز رگبار پراکنده در شهر تهران داشتیم. این در حالی است که در فروردین 99، 16 روز از هوای پایتخت بارانی گزارش شده بود.

 

وی ادامه داد: کمبود رطوبت نسبی (خشک بودن هوا) باعث رویش کمتر گیاهان در اراضی بالادست باد تهران گردید که این خود سبب گسیل گرد و خاک از مناطق مستعد و افزایش قابل توجه غلظت ذرات معلق کمتر از 10 میکرون و به‌تبع آن افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون شده است.

 

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه متوسط سرعت وزش باد در روزهای فروردین 1400 بیش از متوسط سرعت آن در سال گذشته بود اضافه کرد این مسئله نیز موجب تشدید ورود گرد و خاک به شهر تهران گردید.

 

وی تصریح کرد: چون تقریباً در تمام روزهای فروردین 1400 رطوبت نسبی به میزان قابل توجهی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته کمتر شده بود و همزمان متوسط سرعت باد افزایش یافته بود، لذا می‌توان گفت که رخداد همزمان دو پدیده وزش بادهای شدید و کاهش رطوبت نسبی ناشی از کاهش میزان بارش سبب آلودگی هوا در فروردین ماه امسال بوده است.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها