7/27/2021
سه شنبه، ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
جهان دچار «آپارتاید واکسن کرونا» شده است

جهان دچار «آپارتاید واکسن کرونا» شده است

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت دوشنبه مدعی شد دنیا وارد مرحله «آپارتاید واکسن» شده است.

اعتمادآنلاین| «تدروس آدهانوم»، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت دوشنبه با اشاره به وضعیت نامناسب توزیع واکسن ضد کرونا مدعی شد دنیا وارد وضعیت «آپارتاید واکسن» شده است.

 

به گزارش فارس، به نوشته خبرگزاری رویترز، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت که در یک نشست مجازی در «مجمع صلح پاریس» سخنرانی می‌کرد گفت: «مشکل بزرگ، عدم توزیع است، بنابراین، راه حل توزیع بیشتر است.»

 

پیشتر، چین اعلام کرده بود  در حالی که مردم آمریکا تنها چهار درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند دولت این کشور نزدیک به یک چهارم کل واکسن‌های ضد کرونا را انبار کرده است.

 

«هوا چانیینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «آمریکا 330 میلیون نفر جمعیت دارد که معادل تنها چهار درصد جمعیت دنیا است. با وجود این، 2.6 میلیون دوز واکسن خریداری کرده که معادل یک چهارم کل دوزهای واکسن موجود در دنیا است.»

 

او در ادامه گفت: «در حالی که کشورها در تلاش هستند از تمامی ابزارهای موجود برای به دست آوردن واکسن‌هایی که به آن نیاز اضطراری دارند استفاده کنند صدها میلیون دوز واکسن در انبارهای آمریکا است.»

 

سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد مقام‌های آمریکایی خواستار ادامه سیاست «اول آمریکا» که از دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» آغاز شد هستند.

 

او گفت: «مقام‌های آمریکایی کماکان تأکید دارند که آمریکا باید رویکرد "اول آمریکا" یا اولویت‌دهی به توزیع واکسن در داخل را ادامه دهد. آمریکا علاوه بر این، برای صادرات مواد خام واکسن هم محدودیت ایجاد می‌کند.»

 

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت پیش از این از سازندگان واکسن کووید-19 خواسته بود زودتر از موعد برنامه‌ریزی‌شده دوزهای واکسن آماده تزریق را به برنامه «کوواکس» اختصاص دهند.

 

ادهانوم علاوه بر این سه روز پیش از کشورهای ثروتمند خواست به جای واکسیناسیون کودکان، به کشورهای فقیر واکسن بدهند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها