7/25/2021
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
بین آمریکا و ترکیه مساله غیرقابل حلی وجود ندارد
اردوغان:

بین آمریکا و ترکیه مساله غیرقابل حلی وجود ندارد

رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی در نشست کابینه دولتش به ارائه جزئیاتی درباره مذاکرات اخیرش با رئیس جمهور آمریکا و تلاشهایشان برای رقم زدن یک شروع جدید در روابط آنکارا و واشنگتن پرداخت.

اعتمادآنلاین| رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت، او و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به بحث درباره همکاری‌های دوجانبه آینده پرداخته و توافق داشته‌اند که مساله‌ای که دو کشور قادر به حلش نباشند، وجود ندارد.

 

به گزارش ایسنا، اردوغان اظهار کرد: همچنان که ما به تقویت مجاری گفتگو با آمریکا در تمامی سطوح می‌پردازیم مصمم به تغییر روابط زیبایی که با بایدن ایجاد کرده‌ایم و اخذ حداکثر مزایا برای کشورهایمان هستیم. ما معتقدیم که در وقت مناسب مسائل دوجانبه را حل و فصل خواهیم کرد. ما معتقدیم که درهای یک دوران جدید (همکاری) با آمریکا بر یک مبنای مثبت و سازنده را باز کرده‌ایم.

 

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد، آنکارا باید به ارائه یک لیست ساده درخواستهایش به آمریکا بپردازد شامل اینکه: به حاکمیت این کشور در عرصه سیاست و اقتصاد احترام بگذارد و از مبارزه ترکیه علیه سازمانهای تروریستی حمایت کند. این مورد آخری ممکن است موانعی را برای رقم زدن "شروع جدید" در روابط دوجانبه ایجاد کند زیرا آنکارا شبه نظامیان کرد در سوریه را تروریست می‌بیند، در حالی که آمریکا فعالانه با آنها همکاری داشته و از آنها حمایت می‌کند.

 

اردوغان در ادامه بر اهمیت روابط خوب با ترکیه تاکید و تصریح کرد که ائتلاف ناتو در صورت خروج آنکارا از این بلوک به سختی زنده می‌ماند.

 

این اظهارات اردوغان در حالی مطرح شدند که آنکارا و واشنگتن شاهد وخامت روابطشان از زمانی که ترکیه به امضای قرارداد خرید سامانه‌های دفاع هوایی اس-400 از روسیه در دسامبر 2017 پرداخت، بوده‌اند. آمریکا مکررا از ترکیه خواست این معامله را کنار بگذارد و مدعی شد که سامانه‌های اس-400 با سیستم دفاعی ناتو ناسازگار  هستند و تهدیدی در قبال مسائل محرمانه جنگنده‌های اف-35 با افشای بالقوه آنها برای مسکو به حساب می‌آیند.

 

رئیس جمهور ترکیه احتمال این که کشورش از سامانه‌های اس-400 کسب شده خود چشم پوشی‌کند را رد کرده و تصمیم برای خرید آنها را حق حاکمیتی آنکارا خواند. او مکررا آمریکا را دعوت به یافتن راه حلی برای مشکل که برای هر دو طرف مناسب باشد کرده است اما واشنگتن تا کنون پیشنهاد ایجاد یک کارگروه را رد کرده است.

 

اردوغان همچنین در نشست اخیرش با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در جریان اجلاس اخیر ناتو در بروکسل امید به یافتن راه حلی برای این مساله داشت اما در خاتمه این رخداد طرفها نتوانستند بر سر مساله اس-400 سازش کنند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها