9/17/2021
جمعه، ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
چین تصاویر جدیدی از مریخ منتشر کرد

چین تصاویر جدیدی از مریخ منتشر کرد

اداره ملی فضایی چین (CNSA) امروز یکشنبه عکس ها و فیلم های جدیدی را که توسط کاوشگر مریخ چین به نام «تیان ون یک» (Tianwen-1) هنگام اولین فرود و اکتشاف پیمایشی در سیاره سرخ گرفته شده است، منتشر کرد.

اعتمادآنلاین| ماموریت تیان ون یک در 23 ژوئیه 2020 آغاز شد. این سفینه مجهز به مریخ نورد جورونگ (Zhurong) پس از حدود سه ماه گردش به دور این سیاره در تاریخ 15 مه (25 اردیبهشت) با موفقیت در منطقه Utopia Planitia دشت گدازه شمالی در سیاره سرخ فرود آمد.

 

به گزارش ایرنا از «سی جی تی ان»، این موفقیت تاکنون تنها توسط روسیه و آمریکا کسب شده است. قرار است این مریخ نورد،  90 روز بر روی این سیاره سرخ عملیات‌ مختلفی از جمله نقشه برداری از محیط، جستجو برای علائم یخ زیر سطح و بررسی ترکیبات شیمیایی خاک مریخ را انجام دهد.

 

 مریخ نورد جورونگ که یک ربات 6 چرخی است، از 22 ماه می (یکم خرداد) روی سطح مریخ شروع به حرکت کرد و  همچنان اطلاعات اطراف خود را جمع آوری می کند.

 

انتشار این خبر در حالی است که چین روز گذشته /شنبه/  اعلام کرد قصد دارد اولین سفینه سرنشین دار خود را در سال 2033 به مریخ اعزام و یک پایگاه دائمی هم در سیاره سرخ ایجاد کند.

 

«خو هونگلیانگ» سخنگوی اداره ملی فضایی چین طی یک سخنرانی ویدیویی در کنفرانس جهانی کاوش فضایی (GLEX 2021) که در سن پترزبورگ روسیه برگزار شد، افزود: ابتدا یک مأموریت رفت و برگشت بدون سرنشین برای جمع آوری نمونه ها از مریخ در حدود سال 2030 پیش بینی شده است.

 

کارشناسان می گویند برای سکونت انسان در مریخ، فضانوردان باید بتوانند از منابع این سیاره مانند استخراج آب در زیر سطح آن، تولید اکسیژن در محل و تولید برق استفاده کنند.

 

به گفته این مقام چینی، مرحله اولیه اعزام سفینه سرنشین دار به مریخ شامل سیستم حمل و نقل از جمله چندین وسیله نقلیه مانند موشک های حامل، موشک های شاتل زمین به مریخ، خودروهای فرود و صعود مریخ خواهد بود و در مراحل مختلف ماموریت ها از انواع مختلف فضاپیمای حامل استفاده خواهد شد.

 

«وانگ شیائوجون» رئیس آکادمی فناوری پرتاب چین هم در این نشست برنامه های کشورش برای تسخیر فضا را تشریح کرد. او ابتدا ماموریت «تیان ون یک» (Tianwen-1) اولین ماموریت مریخ نورد چین را به عنوان گام نخست این کشور برای اعزام انسان به مریخ تشریح کرد.

 

در مرحله اول که مرحله آماده سازی فناوری است، چین ربات هایی را برای انجام کارهایی از جمله بازگشت نمونه ها، بررسی سایت های احتمالی برای احداث پایگاه آینده و سیستم های ساختمانی برای استفاده از منابع در محل، به مریخ می فرستد.

 

در مرحله دوم، ماموریت های سرنشین دار راه اندازی می شوند و پایگاه مریخ ساخته می شود. طبق گفته وانگ، پرتاب سفینه های سرنشین دار به مریخ برای سال های 2033، 2035، 2037، 2041 و بعد از آن برنامه ریزی شده است.

 

در گام سوم این طرح هم ناوگان سفینه های فضایی بین زمین و مریخ و توسعه گسترده این سیاره سرخ پیش بینی شده است.

 

این مقام چینی بدون ارایه جزییات بیشتری گفت که کشورش همچنین در حال مطالعه «نردبان آسمان» به عنوان یک سیستم حمل و نقل فضایی جدید برای ماموریت های مریخ است.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها