9/17/2021
جمعه، ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
زمان دریافت مالیات از خانه‌های خالی اعلام شد/ پرونده مسکن مهر بسته شد؟

زمان دریافت مالیات از خانه‌های خالی اعلام شد/ پرونده مسکن مهر بسته شد؟

وزیر راه و شهرسازی گفت: 530 هزار نفر واجد شرایط طرح مسکن ملی شده اند و ما اجرای این طرح را به 3 روش ادامه می‌دهیم.

اعتمادآنلاین| محمد اسلامی در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه به سه روش اجرای پروژه‌های مسکن ملی را ادامه می‌دهیم گفت: روش نخست ساخت مسکن در شهرهایی که زمین به اندازه کافی داریم، است.

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، او ادامه داد: نوع دوم پروژه هایی است که به صورت مجتمع ساخته می شود و نوع سوم طرح های مشارکتی با انبوه سازان و تفاهمنامه ها با دستگاه های مختلف است که بیشتر در کلان شهرها اجرا می شود.

 

اسلامی بیان کرد: از 2 میلیون و 500 هزار نفر متقاضی مسکن ملی تعداد 530 هزار نفر واجد شرایط اعلام شده اند. از این تعداد 530 هزار نفر که در 5 مرحله ثبت نام کردند واجد شرایط بوده اند و حدود 200 هزار نفر هم از این تعداد آورده خود را تکمیل کرده اند.

 

وی توضیح داد: اتمام مسکن ملی در گروی پرداخت آورده متقاضیان است و در صورتی که تکمیل کنند تا سال 1401 به اتمام می‌رسد.

 

 وزیر راه و شهرسازی در برنامه با بیان اینکه 51 هزار و 230 واحد مسکونی امروز از طریق ویدئو کنفرانس و بادستور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید گفت: تا به امروز به‌صورت سیستمی و پیامکی 2500 هزار متقاضی در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند که پالایش آن‌ها در پنج مرحله صورت گرفت و از این تعداد 530 هزار نفر متقاضی برای طرح‌های اقدام ملی مسکن واجد شرایط شناخته شده‌اند.

 

او با اشاره به اینکه از این 530 هزار واحد مسکن ملی، 40 هزار واحد تحویل داده شد و تا پایان سال هم در صورت تکمیل آورده مردم و 150 هزار واحد دیگر هم به اتمام می‌رسد، گفت: برنامه‌ریزی ما برای اتمام واحدهای طرح اقدام ملی مسکن دوسالانه بوده و ما از مرداد 99 کلید اجرای این واحدها را زده‌ایم.

 

اسلامی اظهار کرد: در سال گذشته تسهیلات واحدهای طرح اقدام ملی مسکن 100 میلیون تومان بوده که برای پروژه‌هایی که حدود 400 میلیون تومان ساخت آن‌ها تمام می‌شود حدود 10 درصد مبلغ را شامل می‌شد، اما امروزه تسهیلات را 250 میلیون تومان افزایش دادیم که حدود 60 درصد از هزینه ساخت این واحدها را شامل می‌شود و دوره بازپرداخت این تسهیلات 20 سال است.

 

او با اشاره به اینکه کسری مسکن و نیاز واقعی مسکن شهری، سالانه 700 هزار واحد است که باید ساخته شود که از این تعداد 300 هزار واحد توسط خود مردم ساخته می‌شود و مابقی آن که شامل 400 هزار واحد است که در قالب مسکن ملی و همچنین تکمیل مسکن مهر ساخته خواهد شد، بیان کرد: ما در طرح اقدام ملی مسکن این نیاز را تامین کرده ایم و در قالب 400 هزار واحد مسکن ملی و همچنین تکمیل مسکن مهر برنامه ریزی کرده ایم.

 

وزیر راه و شهرسازی افزود: نیاز واقعی مسکن همان 530 هزار متقاضی بود که واجد شرایط شناخته شدند به‌طوری‌که ما در مرحله پنجم ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن از 330 هزار نفر ثبت‌نام کننده، 130 هزار نفر در پالایش اول واجد شرایط شدند.

 

اسلامی گفت: از طریق این پالایش‌ها مشخص می‌شود که کدام یک از متقاضیان در کدام شهر و با چه میزان آورده‌ای واجد شرایط مسکن است و ما از طریق برنامه‌ریزی‌های لازم جریان پایدار مسکن را که در قالب هیچ تفکر سیاسی نیست، ایجاد کرده ایم.

 

شناسایی واحدهای خالی و تعیین آمار واقعی مسکن

 

او با بیان اینکه با سرشماری مرکز آمار میزان آمار واحدهای مسکونی و همچنین واحدهای خالی شناخته‌شده است گفت: ما آمار واقعی مسکن را که از طریق دستگاه‌های مختلف و با همکاری آن‌ها ارزیابی کرده‌ایم و با ایجاد سامانه اسکان و املاک سعی کرده‌ایم هر فردی که در هر شهری سکونت دارند با ثبت اطلاعات خود بتواند شناسایی کنیم و در نتیجه با این اطلاعات بتوانیم نیاز واقعی مسکن و همچنین تعداد واحدهای خالی را شناسایی کنیم.

 

اسلامی افزود: تاکنون 3 میلیون خانوار در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند که ما با توجه به آنکه هنوز بخش عمده‌ای از مردم ثبت‌نام نکرده‌اند تا پایان شهریور ماه تمدید کرده ایم.

 

وزیر راه و شهرسازی گفت:با ثبت اطلاعات در این سامانه سعی خواهیم کرد مسکن را از کالای سرمایه‌ای خارج کنیم و از سوی دیگر نرخ واقعی مسکن در بازار مشخص شود و مانع از حضور سوداگران و ایجاد التهاب در بازار مسکن شویم.

او با اشاره به اینکه یک میلیون و  300 هزار واحد خالی تاکنون از طریق سامانه املاک و اسکان شناسایی‌شده و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته‌است گفت: سازمان امور مالیاتی موظف است از مردادماه طبق قانون از این خانه‌های خالی مالیات اخذ کند و این بخش همت سازمان امور مالیاتی را می‌طلبد. ما لیست را ارائه کرده‌ایم  اما سازمان امور مالیاتی نحوه ارائه لیست را نمی‌پسندد و ما سعی می‌کنیم با همکاری سایر دستگاه‌ها بتوانیم نحوه موردپسند لیست سازمان امور مالیاتی را ارائه کنیم.

 

پرونده مسکن مهر عملا بسته‌شده است

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که پرونده مسکن مهر عملاً بسته‌شده و تنها 90 هزار واحد مسکن مهر باقی‌مانده که بسیاری از آن‌ها فاقد متقاضی و یا دارای پرونده‌های قضایی است گفت: ما در ابتدای کار خود متوجه شدیم که برخی از متقاضیان مسکن مهر مبالغ خود را پرداخت کرده، اما جانمایی برای آن‌ها صورت نگرفته بود که همین امر باعث تاخیر در ساخت و اجرای این واحدها شده، اما سعی کرده ایم مشکلات در این بخش را برطرف کنیم تا پایان سال پرونده این واحدها هم بسته می‌شود.

 

او گفت:امروز 22 هزار و واحد مسکن مهر تحویل داده‌شده که 7 هزار واحد آن‌ها در شهر پردیس قرار دارد.

 

اسلامی در ادامه به بافت فرسوده هم اشاره کرد و گفت: ما سالانه 10 درصد باید نوسازی بافت‌های فرسوده را انجام دهیم و با توجه به آنکه قانون بافت فرسوده سال 89 تصویب‌شده باید منابع توسعه ملی و یارانه برای تسهیلات مسکن جذب شود که تاکنون بخشی از آن‌ها اجرایی شده‌است.

 

او با اشاره به اینکه در شهر تهران 45 درصد از بافت‌های فرسوده نوسازی شده و مابقی هم در دست اقدام است، افزود: 270 محله هم در سایر شهرها نوسازی شده که شامل 25 درصد می‌شود.

 

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: یک‌هزار پروژه زیربنایی آغاز شده که از این میزان 500 هزار پروژه زیربنایی در قالب طرح‌های بافت فرسوده و نوسازی در دست اجرا است و مابقی هم به زودی افتتاح می‌شود.

 

اسلامی بیان کرد: ما در بهسازی محلات تحول اساسی ایجادکرده ایم به‌طوری‌که در شهر زابل که بخش عمده‌ای از آن‌ها حاشیه‌نشینی بودند با همکاری شهرداری نوسازی کرده ایم و به تمامی متقاضیان یک واحد مسکونی ارائه کردیم.

 

او گفت:بزرگ‌ترین و تاسف‌بارترین حاشیه‌نشین کشور که مربوط به حلبی‌آباد در چابهار بود که ما کامل مشکل حلبی‌آبادها را رفع کرده و سعی کردیم یک محیط فاخر شهری و مطابق با معماری آن شهر را به متقاضیان تحویل دهیم.

 

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به مسکن روستاییان اشاره کرد و گفت: سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی باید نوسازی شود که از این تعداد تاکنون یک میلیون و 530 هزار واحد روستایی بهسازی شده که بخش‌هایی از این واحدها هم در قالب بازسازی واحدهای مسکونی در سیل و حوادث طبیعی بوده‌است که با همت بنیاد مسکن اجرایی شده‌است.

 

کاهش 65 درصدی اسباب کشی در تهران با پرداخت وام ودیعه مسکن

 

او در ادامه به بازار اجاره هم اشاره کرد و گفت:امسال هم طرح پرداخت وام ودیعه مسکن اجرا شده و در سال گذشته تجربه بسیار خوبی از پرداخت وام ودیعه مسکن داشته‌ایم به‌طوری‌که بخش عمده‌ای از اسباب‌کشی‌ها کاهش‌یافت.

 

اسلامی  افزود: در شهر تهران 65 درصد این پرداخت وام ودیعه مانع اسباب‌کشی شده و در سایر شهرها هم 80 درصد مانع شده است.

 

او گفت:سال گذشته به 225 هزار خانوار وام ودیعه مسکن با اعتباری بالغ‌بر 5 هزار میلیارد تومان پرداخت‌شده و امسال هم 10 میلیارد تومان منابع برای این تسهیلات در نظر گرفته‌شده است.

 

اسلامی بیان کرد: تاکنون 250 هزار نفر برای امسال ثبت‌نام کرده اند و با توجه به آنکه بانک‌ها به سیستم وزارت راه و شهرسازی متصل شده اند روند پرداخت تسهیلات امسال متقاضیان مطلوب خواهد بود.

 

او در ادامه به بورس مسکن هم اشاره کرد و گفت: ما املاک خود را در بورس مسکن واگذار کرده‌ایم و امیدوار بودیم این امر به جریان پایدار مسکن تبدیل شود، اما به‌نظر می‌رسد که سازمان بورس و وزیر اقتصاد برای این بخش به نتیجه نرسیده‌اند.

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که در طرح ساماندهی زمین و اراضی هم بسیاری از دستگاه‌ها همکاری همکاری مناسبی داشته‌اند و بخش عمده‌ای از اراضی خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده‌اند گفت: در پرداخت تسهیلات هم امسال سعی کرده‌ایم میزان پرداخت تسهیلات به سازندگان را به 250 میلیون تومان برسانیم.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها