9/23/2021
پنج شنبه، ۰۱ مهر ۱۴۰۰
ایران همچنان تهدید اول ماست
مرکز مطالعات امنیت اسرائیل:

ایران همچنان تهدید اول ماست

مرکز مطالعات امنیت اسرائیل در جدیدترین گزارش خود برای رئیس این رژیم، ایران را تهدید شماره یک رژیم صهیونیستی معرفی کرده و بر بُرد بالای موشک‌های مقاومت لبنان تأکید کرده است.

اعتمادآنلاین| مرکز مطالعاتی امنیت رژیم صهیونیستی (INSS) وابسته به دانشگاه تل‌آویو، عصر سه‌شنبه، در گزارش سالانه خود برای برای «اسحاق هرتوزک» رئیس جدید رژیم صهیونیستی مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی این رژیم را مشخص وتوصیه‌هایی در این خصوص ارائه کرد.

 

به گزارش فارس، روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» با استناد به گزارش مذکور خبر داد که همچون پنج سال گذشته،‌ مرکز مطالعات امنیت رژیم صهیونیستی تأکید کرده است که ایران در صدر تهدیدات این رژیم قرار دارد و این تهدید، یک تهدید موجودیتی و راهبردی محسوب می‌شود.

 

در بخش دیگری از گزارش یادشده تأکید شده است که جنبش حزب‌الله لبنان خطری راهبردی برای تل‌آویو محسوب می‌شود و در عین حال، توضیح داده شده که مقاومت لبنان موشک‌هایی در اختیار دارد که قادر هستند هر نقطه‌ای را در عمق فلسطین اشغالی از جمله رآکتورهای اتمی «دیمونا» را هدف قرار دهند.

 

طبق نوشته رأی الیوم، در بخش دیگری از این گزارش به نقش عربستان سعودی پرداخته شده و «یوئیل گوجانسکی» یکی از پژوهشگران این مرکز مطالعاتی عنوان کرده است که عربستان سعودی در حال بازگشت و پذیرش عناصری است که سیاست‌ خارجی این کشور پیش از به قدرت رسیدن «محمد بن سلمان»‌ ولی‌عهد سعودی از آن برخوردار بوده است.

 

در ادامه این گزارش آمده است:‌ «دشواری‌هایی که محمد بن سلمان در سطح داخلی و منطقه‌ای با آن مواجه شده، باعث شده است بسیاری در اسرائیل و غرب از اشتیاق خود را در قبال شاه آینده [عربستان]‌ بکاهند و توجه خود را بر "محمد بن زاید" حاکم‌ باتجربه‌تر در امارات متمرکز کنند».

 

در پژوهش یادشده همچنین تأکید شده است: «ورود رئیس‌جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید که در حال مذاکره با ایران است و از عربستان سعودی بشدت انتقاد می‌کند، موجب تغییراتی شده که در راهبرد عربستان سعودی از آن استقبال شده است و همچنین نوعی رویکرد پویا و سرآغاز یک موج دیپلماتیک را به وجود آورده که نظیر آن را پیشتر ندیده‌ایم».

 

گوجانسکی افزود: «بن سلمان طبق عادت خود به هر سویی شلیک می‌کند؛ اما این بار نه با تفنگ بلکه او توانمندی اقتصادی بسیار زیاد خود در خاورمیانه و از جایگاهش به عنوان خادم اماکن مقدس استفاده می‌کند تا عربستان سعودی را به جایگاه عادی‌‌اش بازگرداند و برای انتقال قدرت از پدرش به خود آماده باشد».

 

طبق گزارش رأی الیوم، در ادامه همچنین عنوان شده است که ضعف عربستان سعودی در رویارویی با ایران و پرسش‌های روزافزون درباره آمادگی آمریکا برای ایستادگی در کنار عربستان سعودی دو موردی هستند که بیش از هر چیز دیگری راهبرد ریاض را مشخص می‌کنند».

 

در بخش دیگری از این گزارش اشاره شده است: «تردید بسیاری در خصوص موفقیت عربستان سعودی در از میان برداشتن تهدیدات محوری و بهبود جایگاه این کشور در داخل و خارج وجود دارد».

 

افزون بر مواردی که به آن‌ها اشاره شد،‌ این پژوهشگر اضافه می‌کند: «گام‌های بن سلمان تماما با منافع اسرائیل مطابقت ندارد و به ویژه زمانی که مقصود دست‌یابی به تفاهمات با ایران است. از جمله این پیامدها مخدوش شدن جبهه منطقه‌ای در رویارویی با ایران است؛ جبهه‌ای که اسرائیل آن را توسعه داده و عربستان سعودی سنگ بنای آن را تشکیل می‌دهد».

 

در گزارش مرکز مطالعات امنیت رژیم صهیونیستی به موضوعاتی از قبیل دولت جدید آمریکا، تصمیم جو بایدن درباره بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، تشکیل کابینه جدید در تل‌آویو، افزایش تنش و اختلافات در فلسطین اشغالی از جمله برخورد صهیونیست‌ها و فلسطینیان ساکن اراضی اشغالی عرب48.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها