10/26/2021
سه شنبه، ۰۴ آبان ۱۴۰۰
اختلافات بین قطر و بحرین بر سر جزایر بالا گرفت

اختلافات بین قطر و بحرین بر سر جزایر بالا گرفت

در پی تکرار ادعاهای قطر درباره حاکمیت بر مجمع‌الجزایر «حوار»، بحرین از تقویم سال جدید که مطابق با تقویم الزباره ـ نام یک جزیره تحت حاکمیت قطر- نگاشته شده، رونمایی کرد.

اعتمادآنلاین| کمیته عالی تقویم بحرین با رونمایی از تقویم جدید اعلام کرد که به دستور «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه این کشور تقویم سال 1443 هجری قمری بحرین بر اساس شیوه تقویم الزباره موسوم به «روزنامه الزباره و البحرین» مربوط به سال 1783 میلادی تهیه و تنظیم شده است.

 

به گزارش فارس، خبرگزاری بحرین (بنا) به نقل از «عبدالرحمن بن محمد بن راشد آل خلیفه» رئیس شورای عالی امور اسلامی و رئیس کمیته عالی تقویم بحرین گفت که این تقویم بر اساس معیارهای شرعی، علمی و نجومی و شیوه علمای قدیمی بحرین در تعیین اوقات شرعی نماز و مناسبت‌های دینی بر اساس آنچه علامه عبدالرحمن الزواوی در تقویم الزباره و بحرین وضع کرده بود، تهیه و تنظیم شده است.

 

رونمایی از این تقویم در حالی است که اختلافات قدیمی بحرین و قطر بر حاکمیت بر مجمع‌الجزایر حوار و الزباره بار دیگر بالا گرفته است و در همین راستا «خالد بن احمد آل خلیفه» مشاور شاه بحرین در امور دیپلماتیک و وزیر خارجه سابق این کشور در واکنش به مطالبات قطری‌ها درباره حاکمیت بر جزایر حوار در حساب توئیتری خود نوشت: «کسانی که امروز آمده‌اند دیروز وجود نداشتند... حوار متعلق به بحرین است و الزباره نیز متعلق به بحرینی‌هاست و حقوق آن‌ها در این جزایر هرگز تباه نخواهد شد».

 

پیشتر قطری‌ها با راه‌اندازی کمپینی در توئیتر خواستار احیای حاکمیت قطر بر جزایر «حوار» شده بودند.

 

جزایر حوار در فاصله دو کیلومتری قطر و 20 کیلومتری بحرین قرار دارد و جزایر مورد منازعه بحرین و قطر است که در سال 2001 دادگاه لاهه به دلیل اجتناب از وقوع درگیری مسلحانه بین دو کشور، رأی به حاکمیت بحرین بر این جزائر و حاکمیت قطر بر جزایر «الزباره» داد.

 

طبق این رأی دادگاه، کشتی‌های تجاری قطر حق عبور مسالمت‌آمیز از آب‌های منطقه‌ای بحرین واقع در بین جزایر حوار را دارند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها