7/5/2020
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹
 طول عمر با میزان تپش قلب در زمان استراحت مرتبط است

طول عمر با میزان تپش قلب در زمان استراحت مرتبط است

تحقیقات نشان می‌دهند میزان بالا تپش قلب در زمان استراحت با مرگ ناشی از بیماری قلبی مرتبط است.

اعتمادآنلاین| محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد دریافتند مردان مسن سوئدی با ضربان قلب 45 تپش در دقیقه در زمان استراحت دو برابر با مرگ زودهنگام روبرو هستند.

 

به گفته محققان، به ازای افزایش هر ضربان قلب در دقیقه، ریسک مرگ زودهنگام فرد تا 3 درصد و ریسک ابتلاء به بیماری قلبی تا 2 درصد افزایش می‌یابد.

 

محققان هشدار می‌دهند افزایش ضربان قلب احتمالاً نشانه فاکتورهای پرخطر قلبی، نظیر دیابت، فشارخون بالا، سیگارکشیدن و سابقه خانوادگی مشکلات قلبی هم است.

 

در این مطالعه، تیم تحقیق به سرپرستی دکتر «سلیم باری وانی»، وضعیت 800 مرد متولد شده در سال 1943 که در سوئد اقامت داشتند را بررسی کردند.

 

در سال 1993، این مردان پرسشنامه‌ای در مورد سبک زندگی و سلامت‌شان تکمیل کردند و تحت آزمایشات کامل پزشکی که شامل اندازه گیری ضربان قلب در حالت استراحت بود، قرار گرفتند.

 

میزان ضربان قلب در حال استراحت این شرکت‌کنندگان مجدداً در سال‌های 2003 و 2014 برای افرادی که هنوز زنده بودند، اندازه‌گیری شد.

 

در طول مدت این 21 سال، حدود 15 درصد شرکت‌کنندگان تا قبل از 71 سالگی فوت کردند در  حالی‌که حدود 30 درصدشان مبتلا به بیماری قلبی-عروقی شدند.

 

یافته‌ها نشان داد میزان ضربان قلب 75 یا بالاتر در زمان استراحت، در مقایسه با ضربان قلب 55 یا کمتر در زمان استراحت، با افزایش ریسک دو برابری مرگ یا بیماری قلبی در طول سال‌های بعد همراه بود.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها