2/17/2020
دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
رهبری که ورزشکار نبود اما ورزشکاران را دوست داشت/ دیدار با فوتبالیست‌ها با چاشنی یک جمله معروف

رهبری که ورزشکار نبود اما ورزشکاران را دوست داشت/ دیدار با فوتبالیست‌ها با چاشنی یک جمله معروف

رهبر فقید انقلاب اسلامی مواضع جالبی نسبت به ورزش و فوتبال داشت.

اعتمادآنلاین| "جبهه شما همان زمین مسابقه است و نشاطی که شما به مردم پشت جبهه می دهید، اجر همان رزمندگان را دارد." این جمله تاریخی امام خمینی(ره) پایانی بود بر تمامی تندروی ها و مانع تراشی تندروها علیه محبوب ترین و مردمی ترین ورزش در ایران پس از انقلاب. تندروی هایی که ناشی از پیروزی انقلاب اسلامی گریبان خیلی از مسائل از جمله فوتبال را گرفت.

 

تغییر و تحول در تمامی امور، با تیغ تیزش به سراغ پدیده هایی چون سینما و فوتبال رفت. فوتبالی که برخی انقلابیون آن را پدیده ای غربی و استعماری معرفی می کردند و معتقد بودند وجودش نه تنها هیچ فایده ای ندارد بلکه باعث اتلاف وقت می شود پس باید تعطیل شود.

 

همین تفکرات فوتبال ایران را تا مدتی بعد از پیروزی انقلاب به انزوا برد. تکلیف تیم های پرطرفداری چون تاج و پرسپولیس مشخص نبود،لیگ به صورت نامنظم و بی برنامه برگزار می شد و تیم ملی هم انسجام خوبی نداشت. همه این ها اما با ورود امام به مقوله فوتبال خاتمه پیدا کرد و همه چیز هم از پرسش علی پروین از حاج احمد خمینی آغاز شد. پروین که رابطه خوبی با فرزند امام داشت، از او درباره نظر رهبر انقلاب درباره فوتبال جویا شد و با بیان سخت گیری هایی که در مورد فوتبال وجود داشت از ایشان نظر خواست که امام در پاسخ، جبهه فوتبالیست ها را همان زمین مسابقه دانست و نقش آن ها را در پشت جبهه بسیار مهم و اثربخش توصیف کرد و دقیقا از همین جا بود که تغییر نگرش به فوتبال در جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و دیگر کسی نمی توانست با تنگ نظری به فوتبال نگاه کند زیرا دست حمایت امام پشت فوتبال قرار گرفته بود.

 

دیدار با فوتبالیست‌ها با چاشنی یک جمله معروف


معروف‏ترین صحنه ورزش در دهه اول انقلاب در اسفند سال 1360 رخ داد. کاظم رحیمی فوتبالیست سابق تیم ملی و پرسپولیس که دوست نزدیک مرحوم حاج احمد آقا بود، فوتبالیست‏های تهران را به حضور حضرت امام(ره) برد. درآن دیدار علی پروین، محمد پنجعلی، ناصرحجازی، دادکان، درخشان، مایلی کهن، چنگیز و... حاضر بودند. درآن روز بود که امام(ره) معروف‏ترین جمله‏ شان را درباره ورزش برزبان آورد و فرمود: «من ورزشکار نیستم اما ورزشکاران را دوست دارم.

 

رحیمی در مورد نحوه شکل گیری این دیدار گفت:« وقتی قرار ملاقات هماهنگ شد ، تصمیم بر این شد تا بازیکنان استقلال ، پرسپولیس و بچه های تیم منتخب تهران که قهرمان جام آقاخان در هند شده بودند و کلا دیگر ستاره های آن روزهای فوتبال مان هم همراه بچه های شاهین بیایند. همه صبح زود در وروردی جماران قرار گذاشتیم و رفتیم به دیدار حضرت امام (ره) .اول من چند دقیقه ای برای حضرت امام گزارشی درباره فوتبال ارائه کردم و بعد ایشان برای مان سخنرانی کردند و آن جمله معروف را بیان کردند.»

 

پاسخ به یک استفتاء درباره پخش مسابقات ورزشی


محمد هاشمی رفسنجانی که در دوران حیات امام ریاست سازمان صدا و سیما را بر عهده داشت،از رهبر فقید انقلاب در خصوص پخش برنامه هایی خاص در تلویزیون استفتاء گرفت. 30 آذرماه 1366 بود که پاسخ امام‌خمینی به استفتاء مسئولان صدا و سیما در رابطه با برنامه‌های نمایشی و فیلم‌های تلویزیون، به نگرانی‌ها و دغدغه‌های عده‌ای که گمان می‌کردند با تماشای این برنامه‌ها مرتکب گناه می‌شوند، خاتمه داد.

 

حضرت امام در پاسخ نوشتند که نظر نمودن به این قبیل فیلم‌ها و نمایشنامه‌ها هیچ یک اشکال شرعی ندارد و بسیاری از آنها آموزنده است و پخش آنها نیز اشکالی ندارد. و همین طور مسابقات ورزشی و آهنگها اکثراً بی‌اشکال است. گاهی خلافْ به طور نادر دیده می‌شود، که باید بیشتر مواظبت کرد.

 

رحلتی که روی مقدماتی جام جهانی هم اثر گذاشت


30 سال پیش درست در روزهایی که تیم ملی ایران خود را برای حضور در رقابت های مقدماتی جام جهانی 1990 ایتالیا آماده می کرد، امام خمینی درگذشت. اتفاقی که باعث شد فدراسیون فوتبال ایران بر اساس آن از فیفا بخواهد که بازی ایران و چین را به تعویق بیندازد.

 

بازی رفت این دو تیم قرار بود روز 20 خرداد در پکن برگزار شود اما فوت امام در تاریخ 14 خرداد 1368 باعث شد تا بازی رفت به روز 24 خرداد موکول شود و بازی برگشت هم 31 خرداد در تهران برگزار شود. دیدارهایی که در نهایت به سود چینی ها خاتمه یافت تا تیم ملی از صعود به جام جهانی 90 بازبماند.

 

منبع: خبرآنلاین

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها