2/25/2020
سه شنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
بیماری‌های واگیر در مناطق سیل زده طغیانی نداشته است
رئیس اداره بیماری‌های وزارت بهداشت

بیماری‌های واگیر در مناطق سیل زده طغیانی نداشته است

رئیس اداره بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: با تمهیدات در نظر گرفته شده تا امروز ما در مناطق سیل‌زده استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان شاهد طغیان بیماری‌های واگیر نبوده‌ایم.

اعتمادآنلاین| حسین عرفانی، رئیس اداره بیماری‌های وزارت بهداشت درباره « شیوع بیماری‌های واگیر در مناطق سیل‌زده جنوب شرق کشور»، اظهار داشت: خوشبختانه با تمهیدات در نظر گرفته شده، تا امروز ما در مناطق سیل‌زده استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان شاهد طغیان بیماری‌های واگیر نبوده‌ایم.

 

وی ادامه داد: با توجه به مستعد بودن شرایط، همچنان اولویت اول ما موضوع پیشگیری از بیماری‌های منتقله از آب و غذا است. در درجه بعدی انتقال بیماری از راه تنفس و عفونت‌های تنفسی مخصوصاً آنفولانزا است؛ در درجه سوم بیماری‌های قابل انتقال از حیوانات به انسان به ویژه گاز گرفتگی و گزش است که می‌تواند عامل انتقال هاری باشد.

 

رئیس اداره بیماری‌های وزارت بهداشت اضافه کرد: مارگزیدگی و عقرب‌گزیدگی از جمله بیماری‌هایی است که قابل توجه هستند و در مرحله چهارم بیماری‌های منتقله از ناقلین است.

 

عرفانی اضافه کرد: در درجه چهارم با توجه به اینکه منطقه جنوب‌شرق مستعد بیماری‌ مالاریا بوده و سال‌های گذشته زحمات زیادی در پیشگیری از بروز این بیماری شده است، باید بحث بیماری‌های منتقله از ناقلین به ویژه ناقل آنفول که عامل انتقال بیماری مالاریا است و نیز ناقل پشه خاکی که عامل بیماری‌ سالک است، مورد توجه قرار گیرد.

 

وی تصریح کرد: این موارد اولویت‌هایی است که ما با اعزام تیم‌های کارشناسی به منطقه و هماهنگی با دانشگاه‌های علوم پزشکی مورد توجه قرار داده‌ایم و تا امروز نیز شاهد هیچ نوع طغیان بیماری نبوده‌ایم. 

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها