7/6/2020
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹
تحریم‌های آمریکا نتوانست مانع تجارت ایران و ونزوئلا شود
ساوت چاینا:

تحریم‌های آمریکا نتوانست مانع تجارت ایران و ونزوئلا شود

روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» در واکنش به پهلوگیری نفتکش ایرانی در بندر ونزوئلا نوشت تحریم ها و هشدارهای آمریکا هم نتوانسته است مانع تجارت آزاد میان ایران و ونزوئلا شود.

اعتمادآنلاین| «ساوت چاینا» روز دوشنبه نوشت: به رغم هشدارهای آمریکا،  اولین کشتی از مجموع 5 کشتی ایرانی وارد ونزوئلا شده و کشتی های دیگر نیز در حال الحاق به آن هستند.

 

گزارش حاکی است که کشتی های ایران در مجموع یک میلیون و 500 هزار بشکه سوخت برای ونزوئلا حمل می کنند که  نخستین آنها روز شنبه وارد منطقه انحصاری اقتصادی آن کشور شده بود.

 

روزنامه تصریح کرد که دولت ونزوئلا و وزارت دفاع آن کشور اعلام کرده‌اند از این کشتی ها «حراست» و اجازه نمی‌دهند تهدیدهای آمریکا خللی در مسیر این همکاری ایجاد کند.

 

ساوث چاینا نوشت: ونزوئلا که زمانی صادر کننده سوخت بود به دلیل تحریم‌ها و وضعیت داخلی آن کشور با مشکلات و چالش هایی روبرو شده است اما سوختی که ایران در اختیار کاراکاس قرار می دهد می تواند با نظرداشت شرایط روز کفاف یک ماه این کشور را بدهد.

 

بنا به این گزارش، حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پیشتر با اشاره به تهدیدهای آمریکا هشدار داده بود که اگر این نفتکش ها در دریای کاراییب یا هر نقطه دیگری با چالش آمریکا روبرو شوند ، برای واشنگتن هم مشکل ایجاد خواهد شد.

 

گزارش تاکید می کند که متخصصان ایرانی نیز با ونزوئلا همکاری می کنند و شماری از آنها در پالایشگاه‌های «کاردون و آموری» آن کشور کار می کنند.

 

روزنامه نوشت که دو کشور از دیرباز همکاری نزدیکی داشته‌اند در سال‌های 2010 و 2011 میلادی زمانی که به دلیل برنامه هسته‌ای، ایران تحت تحریم های شدید بود شرکت دولتی «پی دی وی اس آ» ونزوئلا مقادیری سوخت برای ایران ارسال کرد.

 

منبع: برنا

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها