2/26/2021
جمعه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
ونزوئلا از داروی معجزه‌آسای درمان کرونا رونمایی کرد

ونزوئلا از داروی معجزه‌آسای درمان کرونا رونمایی کرد

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا استفاده از دارویی «معجزه‌آسا» برای مداوای بیماری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را به شهروندان کشورش توصیه کرد که به گفته وی در عین تاثیر‌گذاری هیچ عوارض جانبی هم ندارد.

اعتمادآنلاین| نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا استفاده از دارویی «معجزه‌آسا» برای مداوای بیماری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را به شهروندان کشورش توصیه کرد که به گفته وی در عین تاثیر‌گذاری هیچ عوارض جانبی هم ندارد.

 

این ادعا که متخصصان و پزشکان آنرا به دور از پشتوانه علمی می‌دانند در حالی مطرح شده که واکسن‌های متعددی هم اکنون برای مقابله با کرونا در دسترس شهروندان در کشورهای مختلف جهان قرار گرفته است.


آقای مادورو روز یکشنبه از این دارو با نام «کارواتیویر» Carvativir که یک محلول خوراکی است رونمایی کرد.

 

به گفته رئیس جمهوری ونزوئلا این دارو به روی بیمارانی در بیمارستان کاراکاس و یک مرکز ورزشی که به دلیل کمبود مکان‌های پزشکی و بمارستانی در این کشور از آن به عنوان مرکز فوریت های پزشکی استفاده می شود، آزمایش شده است.

 

وی که در جریان یک نطق تلویزیونی سخن می‌گفت به شهروندان کشورش گفت: « این دارو یک دوره 9 ماههِ مطالعه، تحقیق و آزمایش‌های بالینی را پشت سر گذاشته و در بهبود حال بیمارانی با وضعیت معمولی یا بسیار وخیم و حتی افرادی که مجبور به استفاده از لوله‌های تنفسی بودند، نقش داشته است.

 

نیکلاس مادورو بدون آنکه از مواد به کار رفته در این محلول دارویی چیزی بگوید آنرا به عنوان «قطره معجزه آسای خوزه گرگوریو هرناندز» پزشک ونزوئلائی متعلق به قرن نوزدهم توصیف کرد که سال گذشته توسط کلیسای کاتولیک روم تقدیس شد.


پزشکی که نیکلاس مادورو از آن یاد کرد در دانشگاه کاراکاس به تدریس رشته پزشکی اهتمام داشت و سال 1919 در سن 54 سالگی درگذشت.

 

برخی خبرگزاری‌ها تلاش کردند تا با مسئولانی از وزارت اطلاع رسانی دولت ونزوئلا در این خصوص تماس بگیرند اما مسئولان این وزارتخانه و دیگر مقام‌های دولت مادورو هنوز اطلاعات بیشتری در این خصوص در اختیار خبرنگاران قرار نداده‌اند.

 

برخی پزشکان گفته‌اند که این دارو از آویشن گرفته شده است. آویشن از جمله گیاهانی است که طی قرن‌ها در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته اما هنوز هیچ یافته علمی نقش آن را در مهار بیماری کووید19 تایید نکرده است.

 

دکتر فرانسیسکو مارتی، متخصص بیماریهای عفونی در یکی از بیمارستان‌های شهر بوستون در آمریکا در این خصوص پیامی توییتری منتشر کرد و نوشت: «ادعای درمان بیماری کووید19 با دارویی موسوم به کارواتیویر Carvativir با هیچ اطلاعات و داده‌‌ ناشی از آزمایش‌های بالینی منطبق نیست.»

 
این در حالیست که آکادمی ملی پزشکی ونزوئلا روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این دارو از پتانسیل درمانی لازم برای مقابله با ویروس کرونا برخوردار است.

 

منبع: یورونیوز

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها