4/12/2021
دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
قیمت سکه طی یک هفته اخیر 550 هزار تومان کاهش یافت/ حباب سکه در محدوده 350 هزار تومان
محمد کشتی‌آرای، نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر:

قیمت سکه طی یک هفته اخیر 550 هزار تومان کاهش یافت/ حباب سکه در محدوده 350 هزار تومان

طبق تحلیل نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، وضعیت بازار سکه و طلا داخلی طی هفته ای که گذشت، ناشی از کاهش بطور متوسط 25 دلاری قیمت هر اونس جهانی، نوسانات محدود ارز در داخل و کاهش تقاضا، روندی نزولی داشته است؛ بگونه ای که کاهش 550 هزار تومانی تا 100 هزار تومانی در تمامی قطعات سکه دیده می‌شود.

اعتمادآنلاین| محمد کشتی‌آرای، نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه این روزها قیمت اونس جهانی به سبب بهبود اوضاع اقتصادی جهانی در حال کاهش است؛ اظهار کرد: شرایط اقتصادی دنیا باتوجه به واکسیناسیونی که در دنیا در حال انجام است، بیانگر نشانه‌های مثبت اقتصادی است و شاخص‌های اقتصادی دنیا نیز مثبت می‌شوند. بنابراین تقاضا برای خرید طلا در بازارهای جهانی نیز به شدت کاهش یافته است و سبب شده طی چند ماه گذشته حدود 250 دلار هر اونس طلا کاهش قیمت داشته باشد. این هفته نیز سیر نزولی قیمت طلای جهانی دیده شد و بطور متوسط هر اونس طلا 25 دلار کاهش قیمت پیدا کرده است

 

نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: . در بازارهای داخلی هم باتوجه به تثبیت نسبی نرخ ارز یا در حقیقت نوسانات محدود نرخ ارز هم (مسائل هسته‌ای و مباحث FATF که مطرح است) به عنوان عاملی داخلی در کنار افت قیمت اونس جهانی طلا، تاثیرگذار در کاهش قیمت‌ طلا و سکه در بازارهای داخلی بوده است. علاوه‌براین دو عامل، از سوی دیگر کاهش تقاضا (باتوجه به کاهش قدرت خرید مردم، کاهش میل خرید سکه و طلا به عنوان هدیه نیز دیده می‌شود) در این هفته بازهم دیده شد.

 

وی ضمن اشاره اینکه در مجموع روند بازار روندی نزولی بوده است و در قیمت انواع سکه و طلا کاهش قیمت ایجاد شده است، گفت: قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید با 550 هزار تومان کاهش قیمت نسبت به ابتدای هفته، از 11 میلیون و 200 هزار تومان به 10 میلیون و 650 هزار در پایان هفته رسیده و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز با 400 هزار تومان کاهش از 10 میلیون و 900 هزار تومان در محدوده 10 میلیون و 500 هزار تومان قرار گرفته است.  

 

این مقام صنفی افزود: همچنین در حال حاضر نسبت به ابتدای هفته، نیم سکه با کاهش 250 هزار تومانی شش میلیون و 150 هزار تومان، ربع سکه با کاهش 150 هزار تومانی سه میلیون و 950 هزار تومان و سکه‌های یک گرمی نیز با کاهش 100 هزار تومانی دو میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارند. همچنین هر مثقال طلای 17 عیار نیز با کاهش حدودا 129 هزار تومانی  و به چهار میلیون و 530 هزار تومان رسید و به همین ترتیب هر گرم طلای 18 عیار بطور متوسط 8500 تومان کاهش قیمت نسبت به اوایل هفته، یک میلیون و چهار هزار و 500 تومان قیمت دارند.

 

کشتی‌آرای تصریح ضمن تاکید مجدد برکاهش تقاضا و رکود در بازار سکه و طلا، تصریح کرد: در حال حاضر حباب هر قطعه سکه نیز  حدودا 350 هزار تومان است که همین کاهش میزان حباب سکه خود نشان‌دهنده کاهش تقاضاست و به دنبال کاهش تقاضا، حباب نیز کوچکتر شده است. برخلاف سال‌های پیش‌تر در ماه‌های پایانی سال، امسال استقبال چندانی حتی برای قطعات کوچکتر سکه نیز نشد؛ چراکه علاوه‌براینکه قدرت خرید مردم پایین آمده، ویروس کرونا هم مجالس و جشن‌ها و بازدیدها را کاهش داد. دیده شد که امسال کارت‌های هدیه بانکی بیشتر جایگزین سکه و طلا به‌عنوان هدیه شد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها