4/8/2020
چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
قاچاق 900 هزار مورچه‌خوار منشاء احتمالی کرونا در جنوب شرقی آسیا

قاچاق 900 هزار مورچه‌خوار منشاء احتمالی کرونا در جنوب شرقی آسیا

یک نهاد دیده‌بان حیات وحش، با برجسته کردن چالش مقابله با تجارت غیرقانونی اعلام کرد؛ حدود 900هزار عدد مورچه‌خوار فلس‌دار یا «پانگولین» - که طبق تحقیقات اخیر یکی از منشاء‌های احتمالی انتقال ویروس کرونا به حساب می‌آید- در دو دهه گذشته در سراسر آسیای جنوب شرقی قاچاق شده است.

اعتمادآنلاین| اواسط بهمن امسال، محققان چینی اعلام کردند که مورچه خوار فلس دار یا پانگولین، یک واسطه بالقوه برای ویروس کرونا محسوب می شود؛ طبق نتایج این تحقیقات، پانگولین میزبان احتمالی ویروس کرونای جدید است.

 

به گزارش روز پنجشنبه تارنمای شبکه تلویزیونی فرانس 24 از خبرگزاری فرانسه، این موجودات به عنوان سنگین‌ترین پستانداران جهان به خاطر قسمت‌های مختلف بدنشان صید می‌شوند و در کشورهایی نظیر چین و ویتنام از نظر طب سنتی بسیار ارزشمند هستند. گوشت آنها به عنوان خوراکی لذیذ مصرف می‌شود.

 

دیده‌بانی حیات وحش «ترافیک» تخمین زده که حدود 895هزار پانگولین که در آفریقا به شدت صید می‌شوند، بین سالهای 2000 تا 2019 در جنوب شرقی آسیا قاچاق و بیش از 96هزار کیلوگرم به ارزش 210هزار پوند از گوشت این جانور در سال های 2017 تا 2019 در مالزی، سنگاپور و ویتنام کشف شده است.

 

بر اساس این گزارش، در سال 2016 پانگولین‌ها از سوی کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر (CITES)  تحت بیشترین سطح حمایت قرار گرفتند به این معنا که تجارت این گونه جانوری ممنوعیت دارد و پیش از آن تجارت پانگولین‌ها در شرایط سخت‌تری مجاز بود. اما گروه های محافظت از گونه‌های نادر و د ر معرض خطر جانوری می‌گویند که تجارت غیر قانونی این گونه حیوانی همچنان شایع است.

 

نهاد دیده بان «ترافیک»، بر اعمال قوانین و مجازات های محکم تر برای خاموش کردن بازارها و پلترفورم های آنلاین فروش حیوانات وحشی محافظت شده، تاکید دارد.

 

بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، تاکنون بیش از 75 هزار نفر در سراسر جهان مبتلا به کرونا شده‌اند که 74 هزار و 280 مورد آن در چین بوده است.

 

همچنین، تا به امروز 2120 نفر در سراسر جهان جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند که تنها 5 مورد از آن مربوط به کشورهای غیر از چین است. روز گذشته نیز مقام‌های وزارت بهداشت ایران اعلام کردند که دو نفر در شهر قم به دلیل ابتلا به کرونا جان باختند.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها