4/2/2020
پنج شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
نشست سرنوشت‌ساز دستمزد کارگران آغاز شد

نشست سرنوشت‌ساز دستمزد کارگران آغاز شد

دومین نشست دستمزد شورای عالی کار به منظور تعیین دستمزد سال 1399 کارگران آغاز شد.

اعتمادآنلاین| 289 امین جلسه شورای عالی کار به منظور تعیین دستمزد سال 1399 کارگران از ساعتی قبل با حضور انصاری معاون رئیس جمهوری ، وزیر اقتصاد، وزیر کار، نماینده استاندارد و نمایندگان گروه‌های کارگری و کارفرمایی در وزارت کار آغاز شده است.

 

پیش از این، نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار 26 اسفند ماه تکمیل شد اما علیرغم آنکه پیش‌بینی می‌شد رقم دستمزد کارگران در این جلسه مشخص شود به دلیل اختلاف شدید نمایندگان کارگران و کارفرمایان سر درصد افزایش حداقل مزد بدون نتیجه پایان یافت.

 

در این جلسه که به تنش و درگیری لفظی میان دو طرف کشیده شد هر دو گروه کارگری و کارفرمایی در مواضع خود پافشاری کردند.

 

کارفرمایان وضعیت بنگاه‌ها، مشکلات کارفرمایان و شرایط اقتصادی کشور را پیش کشیدند و نمایندگان کارگران با اشاره به افزایش سبد هزینه‌ معیشت خانوارهای کارگری و رسیدن آن از سه میلیون و 760 هزار تومان در سال 1397 به چهار میلیون و 940 هزار تومان در سال 1398، تعیین دستمزدی شایسته  و متناسب با هزینه‌های زندگی کارگران و حفظ قدرت معیشت آنها را خواستار شدند.

 

وزیر کار نیز تاکید داشت که تکلیف حقوق و دستمزد جامعه کارگری در همین جلسه مشخص شود. در این نشست نمایندگان کارگران افزایش 50 تا 60 درصدی حداقل دستمزد را مطرح کردند این در حالی بود که نمایندگان کارفرمایان بر افزایش 15 درصدی متمرکز شده بودند و این اختلاف نظر شدید باعث شد که جلسه به نتیجه نرسد.

 

در نهایت مقرر شد سه شنبه نشست کمیته دستمزد با حضور معاون روابط کار وزیر کار و نمایندگان دو طرف به منظور نزدیک شدن دیدگاه‌ها تشکیل شود که طبق شنیده‌ها اختلاف نظر دو گروه در این نشست همچنان ادامه داشته است.

 

پیش‌تر یک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفته بود که در صورتی که کارفرمایان در شورای عالی کار روی درصد افزایش 15 درصدی اصرار ورزند نمایندگان کارگران جلسه را ترک خواهند کرد.

 

به گفته‌، یکی از نمایندگان کارگران در شورای عالی کار گروه کارگری با دغدغه دستمزد کارگران به جلسه امروز می‌رود و از درصد مورد نظر خود برای افزایش حداقل مزد کوتاه نخواهد آمد.

 

وی به ایسنا گفت: اگر کارفرمایان بر شرایط اقتصادی کشور تحریم‌ها و کرونا، و وضعیت بنگاه‌ها تاکید دارند ما هم به عنوان نمایندگان کارگری اعلام می‌کنیم که کارگران هم مثل کارفرمایان در این مملکت زندگی می‌کنند و از نوسانات اقتصادی و شرایط اقتصادی تاثیر می‌پذیرند.

 

نمایندگان کارگران در شورای عالی کار گفت: افزایش قیمت بنزین در نیمه دوم سال 98 را پیش بینی کرده بودیم یا از رویدادهای سیاسی و نظامی و کرونا خبر داشتیم. سال آینده هم مشخص نیست چه شرایطی داشته باشیم؛ لذا تاکید ما این است که دستمزد کارگران با در نظر گرفتن ملاحظات این چنینی و مهمتر از همه افزایش یک میلیون و 200 هزار تومانی هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران از سال گذشته تا امسال تعیین و تصویب شود.

 

وزیر کار در حاشیه نخستین نشست رسمی دستمزد شورای عالی کار عقب ماندگی دستمزد کارگران را تایید کرده و گفته بود به دلیل آنکه در دوران جنگ دستمزد کارگران هیچ گونه افزایشی پیدا نکرد امروز با عقب افتادگی حقوق آنها روبرو هستیم.

 

به گفته‌ وی، هزینه سبد معیشت یک خانوار که درآخرین نشست کمیته دستمزد به تصویب رسیده بود مبنای مذاکرات مزد و تعیین دستمزد سال آینده قرار خواهد گرفت.

 

به گزارش ایسنا، 289 امین نشست شورای عالی کار به منظور تعیین دستمزد بیش از 13 میلیون کارگر ایرانی از ساعتی قبل آغاز به کار کرده و با توجه به حضور معاون رئیس جمهور و وزیران کابینه، نمایندگان سازمان استاندارد و نمایندگان کارگران و کارفرمایان پیش‌بینی می‌شود رقم دستمزد کارگران امشب نهایی شود.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها