8/10/2020
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
شکستی وحشتناک در انتظار ترامپ و جمهوریخواهان

شکستی وحشتناک در انتظار ترامپ و جمهوریخواهان

استیون شپرد در پولتیکو نوشت: طبق آخرین پیش‌بینی انتخاباتی پولیتیکو، دونالد ترامپ کار دشواری برای پیروزی در انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری در پاییز پیش‌رو دارد، از طرفی در صورت شکست ترامپ در انتخابات بدون شک اکثریت جمهوری‌خواه سنا هم در خطر خواهد بود.

اعتمادآنلاین| مهمترین تغییرات می‌تواند تمایل 4 ایالتی که دو حزب امکان پیروزی در آن دارند، به سمت و سوی دموکرات‌ها باشد: 4 ایالت میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر و پنسیلوانیا اهمیت بسزایی در انتخابات دارند. با افزودن این چهار ایالت به جمع ایالت‌های حامی دموکرات‌ها و بایدن، منجر به برخورداری او از 268 الکتورال می شود که فاصله بسیار کمی تا کسب اکثریت برای پیروزی در انتخابات دارد.
 

استیون شپرد در پولتیکو نوشت: طبق آخرین پیش‌بینی انتخاباتی پولیتیکو، دونالد ترامپ کار دشواری برای پیروزی در انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری در پاییز پیش‌رو دارد، از طرفی در صورت شکست ترامپ در انتخابات بدون شک اکثریت جمهوری‌خواه سنا هم در خطر خواهد بود.

 

در ادامه این مطلب آمده است: وقوع مجموعه‌ای از بحرانها در سه ماه گذشته باعث شده که فضای سیاسی حاکم بر کشور به طرز چشمگیری علیه ترامپ و جمهوری‌خواهان شود. اکنون هر روز به واسطه نظرسنجی‌های گوناگونی که صورت می‌پذیرد آمار و ارقام جدیدی هم در مخالفت با ترامپ ثبت می‌شود، به عنوان مثال در حال حاضر طبق آخرین نظرسنجی‌ها 75 درصد رای‌دهندگان معتقدند کشور در مسیر نادرستی قرار داد، همزمان مقبولیت ترامپ از نظر آن‌ها به شدت کاهش پیدا کرده است.

 

در همین حال، محبوبیت جو بایدن نیز در برابر ترامپ رو به افزایش است تا جایی که ما به جرات برای اولین بار می‌توانیم بگوییم که جو بایدن دموکرات و معاون اول سابق اوباما در رقابت انتخاباتی از ترامپ پیشی گرفته است.

 

پیش‌بینی انتخاباتی پولیتیکو یک بررسی طولانی مدت و کیفی از منظر سیاسی بوده و دارای اعتبار مطلوبی است. این پیش‌بینی بر پایه بررسی نظرسنجی‌ها و دیگر داده‌ها در کنار تحلیل روند انتخاباتی و جمعیتی حاصل شده است.

 

از هفته‌های نخستین شیوع بیماری کروناویروس، اکثریت مردم از نحوه عملکرد ترامپ ناراضی بودند بنابراین پیش‌بینی می‌شود که طی 4 ماه آینده نیز با توجه شیوع بیشتر بیماری اقبال به سمت دموکرات‌ها بیشتر بشود، البته این بدان معنا نیست که همه‌چیز به نفع بایدن تثبیت شده و دیگر امکان تغییر شرایط وجود ندارد.

 

کمپین تبلیغاتی ترامپ اکنون بر ایالت‌هایی مانند جورجیا و اوهایو تمرکز کرده است، ایالت‌هایی که اتفاقا در جریان انتخابات 2016 حامی رئیس‌جمهور فعلی بودند. همزمان جمهوری‌خواهان سنا فقط در ایالت‌هایی مانند کلرادو، مین و کارولینای شمالی موقعیت خود را در خطر نمی‌بینند بلکه شرایط آن‌ها در جاهایی مانند آیووا و مونتانا نیز تعریفی ندارد.

 

طی 2 ماه گذشته اهدای کمک‌های مالی به بایدن نسبت به ترامپ پیشی گرفته، بنابراین می‌توان گفت که امروز پول و ثروت ترامپ که پیش‌تر نقطه عطف او بود هم کارایی خودش را از دست داده است. امروز نتایج اکثر نظرسنجی‌ها به واسطه شیوع ویروس کرونا و اعتراضات مردمی به خاطر قتل فلوید علیه رئیس‌جمهور آمریکا شده است. ناکامی ترامپ در نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها معتقدند او نتوانسته بر دو بحران اصلی کشور فائق آید.

 

اگر شرایط رئیس‌جمهور بهبود نیابد، همه این موارد می‌تواند خبر از شکستی وحشتناک برای جمهوری‌خواهان در ماه نوامبر داشته باشد. با وجود تمام آنچه گفته شد هنوز هم روزنه امیدی برای ترامپ جهت به دست آوردن اکثریت الکتورال‌ها و حفظ سنا وجود دارد.

 

الکتورال کالج


مهمترین تغییرات می تواند تمایل 4 ایالتی که دو حزب امکان پیروزی در آن دارند، به سمت و سوی دموکرات‌ها باشد: 4 ایالت میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر و پنسیلوانیا اهمیت به سزایی در انتخابات دارند. با افزودن این چهار ایالت به جمع ایالت‌های حامی دموکرات‌ها و بایدن، منجر به برخورداری او از 268 الکتورال می شود که فاصله بسیار کمی تا کسب اکثریت برای پیروزی در انتخابات دارد.

 

میشیگان و پنسیلوانیا دومین و چهارمین ایالت بزرگی بودند که ترامپ در سال 2016 اکثریت آرا را به دست آورد، اکنون این ایالات به همراه ویسکانسین در قلب استراتژی دموکرات‌ها برای جبران شکست 4 سال پیش قرار دارند. در آخرین نظرسنجی‌ها، بایدن در میشیگان و پنسیلوانیا اکثریت را داشت، اما شرایط در ویسکانسین به نفع جمهوری‌خواهان بود.

 

نوادا و نیوهمپشایر ایالاتی بودند که هیلاری کلینتون در سال 2016 در آن‌ها به پیروزی رسید و بایدن هم امروز به دنبال به دست آوردن اکثریت آرا آن‌ها است. ایالت‌های باقیمانده که شرایط پرنوسانی دارند عبارت‌اند از آریزونا، فلوریدا، کارولینای شمالی و ویسکانسین به همراه دو ناحیه در مین و نبراسکا. اگرچه هنوز برای اعلام پیروزی قطعی بایدن زود است، اما در هر یک از این ایالات، نظرسنجی‌ها نشان داده که بایدن ترامپ را پشت‌سر گذاشته است.

 

بایدن طی هفته‌های اخیر در ایالات و نواحی بیشتری از ترامپ پیشی گرفته است. کمپین انتخاباتی ترامپ اکنون منابع مالی قابل توجهی در ایالت‌هایی مثل جورجیا، آیووا و اوهایو هزینه می‌کند ایالاتی که ترامپ در سال 2016 بدون هیچ دغدغه‌ای در آن‌ها به پیروزی رسیده بود.

 

در پیش‌بینی پولتیکو، این سه ایالت همچنان برچسب جمهوری‌خواهی دارند، اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رقابت ترامپ و بایدن در این ایالات به شدت نزدیک است. اگر این سه ایالت در روز انتخابات، به ایالت‌هایی تبدیل شوند که امکان پیروزی هر یک از دو حزب در آن وجود داشته باشد، این می‌تواند راه ترامپ بر پیروزی را ببندد.

 

هزینه‌های تبلیغاتی ترامپ همچنین در دو ایالت مینسوتا و نیومکزیکو که سال 2016 از آن کلینتون بود افزایش یافته است. مینه سوتا همچنان در سبد آرا دموکرات‌ها جای داده می‌شود.

سنا

جمهوری‌خواهان امسال در شرایطی وارد رقابت انتخاباتی می‌شوند که 23 تا از 35 کرسی را در اختیار دارند. جمهوری‌خواهان اکثریت کرسی‌ها را در اختیار دارند، اما تنها دو صندلی باقی مانده که در اختیار جمهوری‌خواهان نیست و تکلیف آن‌ها بایستی مشخص گردد. این دو کرسی در ایالت‌هایی هستند که کلینتون در سال 2016 توانست اکثریت آرا را به دست آورد. در ضمن، دو سناتور دموکرات نیز از ایالت ترامپ برای انتخاب مجدد حضور دارند.

 

دموکرات‌ها اکنون در آریزونا و کلرادو آرا قابل توجهی دارند. به عنوان مثال مارک کلی، فضانورد بازنشسته از سناتور مارتا مکسالی در انتخابات آریزونا پیشی گرفته است.

 

پس از پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات مقدماتی کلرادو، جان هیکللو، توانست بر کوری گاردنر جمهوری‌خواه به برتری برسد. گاردنر سیاستمدار ماهری است، اما از بخت بد او در ایالتی است که ترامپ در سال 2016 تنها 43 درصد آرا را در آن به دست آورد. در آیووا نیز جونی ارنست، سناتور جمهوری‌خواه دیگر شانس چندانی برای پیروزی در انتخابات پیش‌رو ندارد.

 

از آنجا که اوضاع به نفع دموکراتها تغییر کرده، موضع آن‌ها در کنگره نیز رو به تقویت است. دستگاه جمع‌آوری کمک‌های مالی آنلاین دموکراتها این حزب را قادر به جمع‌آوری پول کافی کرده است. به خاطر این شرایط برخی از جمهوری‌خواهان در مورد شانس خود برای پیروزی در سنا تردید دارند.

 

اکنون با توجه به اشتیاق رأی‌دهندگان دموکرات برای شکست ترامپ در انتخابات ماه نوامبر، ترامپ و جمهوری‌خواهان باید تلاش چشمگیری برای تغییر اوضاع داشته باشند.

 

فرمانداران

با توجه به چالش‌های بی‌سابقه‌ای که این بیماری همه‌گیر ایجاد کرده، انتخاب فرمانداران نیز تحت تاثیر عملکرد دولت قرار می‌گیرد.

 

کارولینای شمالی، پرجمعیت‌ترین ایالتی که در سال جاری انتخابات برگزار می‌کند. در این ایالت روی کوپر، نماینده دموکرات، در مقابل ژنرال جمهوری‌خواه دن فارست صف‌آرایی کرده که براساس آخرین نظرسنجی‌ها کفه ترازو این رقابت نیز به سمت دموکرات‌ها سنگینی می‌کند.

 

منبع: انتخاب

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها