10/26/2020
دوشنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۹
کدام کشور بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است؟

کدام کشور بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است؟

با وجود کاهش ناخواسته تولید نفت شیل در اوایل امسال که هنوز به وضعیت عادی برنگشته است، آمریکا در ژوییه همچنان عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان را حفظ کرد و بالاتر از عربستان سعودی و روسیه ایستاد.

اعتمادآنلاین|  آمارهای منتشره از سوی سازمان JODI که اطلاعات اعلام شده از سوی 114 کشور را گردآوری می کند، نشان داد تولید نفت خام آمریکا در ژوییه به بیش از 11 میلیون بشکه در روز رسید. تولید 11.035 میلیون بشکه در روز در ژوییه، 5.7 درصد بالاتر از تولید 10.436 میلیون بشکه در روز در ژوئن بود. تولید ژوئن هم نسبت به آمار تولید 10 میلیون بشکه در روز اوت که پایینترین تولید ماهانه آمریکا از اواخر سال 2017 بود، افزایش داشت.

 

صادرات نفت آمریکا در ژوییه نسبت به ژوئن رشد کرد و این کشور 2.867 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد که بالاتر از 2.753 میلیون بشکه در روز صادرات ژوئن بود.

 

آمریکا در سال 2018 با عبور از عربستان سعودی و روسیه، بزرگترین تولیدکننده نفت جهان شد و از آن زمان این عنوان را حفظ کرده است. عربستان سعودی و روسیه که پیمان کاهش تولید اوپک پلاس را برای تقویت بازار نفت هدایت می کنند، تولیدشان را محدود نگه داشته اند.

 

دور جدید توافق کاهش تولید نفت اوپک پلاس در ماه مه و پس از یک جنگ قیمت کوتاه مدت میان عربستان سعودی و روسیه روی داد. این دو رقیب و شریک در حال حاضر تولیدشان را تا پایان امسال در حدود 9 میلیون بشکه در روز نگه خواهند داشت.

 

روسیه در ماه ژوئن نفت بیشتری تولید کرد و در رتبه دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان بالاتر از عربستان سعودی و پس از آمریکا قرار گرفت. عربستان سعودی در ژوئن علاوه بر 2.5 میلیون بشکه در روز سهمیه کاهش تولید اوپک پلاس، تولیدش را به طور داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز دیگر کاهش داده بود.

 

بر اساس گزارش اویل پرایس، آمار JODI نشان داد که روسیه جایگاه تولیدکننده شماره دوی جهان را در ژوییه همچنان حفظ کرد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها