10/22/2020
پنج شنبه، ۰۱ آبان ۱۳۹۹
فساد مالی در کمیته میزبانی المپیک توکیو

فساد مالی در کمیته میزبانی المپیک توکیو

پنج سال زندان برای پسر رئیس فدراسیون جهانی دوومیدانی، به دلیل آنچه که دریافت رشوه از مدیران برگزار کننده المپیک توکیو خوانده شده است.

اعتمادآنلاین| کمیته پیشنهادات بازی‌های المپیک تابستانی توکیو در سال‌های 2013 و 2014 حدود 370 هزار دلار به حساب پاپا ماساتا دیاک پسر رئیس سابق اتحادیه بین المللی فدراسیون دوومیدانی واریز کرده است. این وجوه از طریق شرکت Black Tidings مستقر در سنگاپور به دیاک جونیور منتقل شد که در سال 2013 حدود 2 میلیون دلار از کمیته پیشنهادات برای انجام خدمات مشاوره دریافت کرد.

 

البته پاپا ماساتا دیاک در مصاحبه با آژانس تأکید کرد که وجوه دریافتی "هیچ ارتباطی با بازی‌های المپیک توکیو ندارد". وی همچنین اظهار داشت که این پرداخت ها مربوط به نوعی "قرارداد حمایت مالی در چین" است.

 

در همین حال، لامین دیاک که یکی از اعضای کمیته بین المللی المپیک (IOC) بوده است که می‌توانست در رای مثبت به میزبانی توکیو تأثیر بگذارد.

 

دادگاه پاریس در 16 سپتامبر 2020، لامین دیاک سنگالی را مجموعا به 4 سال، دو سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی و 500 هزار یورو جریمه نقدی به اتهام فساد مالی محکوم کرد.

 

پاپ ماساتا دیاک (پسر لامین دیاک) نیز به دلیل فساد و همچنین سوء استفاده از اعتماد مقصر شناخته شد. دادگاه وی را نیز به پنج سال حبس و یک میلیون یورو جزای نقدی محکوم کرد و همچنین برای مدت ده سال از داشتن سمت در سازمان های ورزشی محروم شد.

 

قرار بود بازی‌های المپیک توکیو از 24 ژوئیه تا 9 آگوست سال 2020 برگزار شود. به دلیل شیوع ویروس کرونا، این مسابقات به مدت یک سال به تعویق افتاده و از 23 ژوئیه تا 8 آگوست 2021 برگزار می‌شود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها