5/14/2021
جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
آمار توفانی طلاق در سال ابتدای زندگی زوجین طی سال 99/ یک روان درمانگر: عشق مهم است، اما برای ماندن در زندگی کافی نیست
«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

آمار توفانی طلاق در سال ابتدای زندگی زوجین طی سال 99/ یک روان درمانگر: عشق مهم است، اما برای ماندن در زندگی کافی نیست

بهروز رجبی، روانشناس و روان درمانگر زوجین، معتقد است وضعیت فعلی آمار طلاق در کشور به ویژه در 10 سال نخست زندگی ناشی از ناآگاهی جوانان از زندگی جمعی، اشتراکی و پذیرش فرد جدید است.

اعتمادآنلاین| آمار مرتبط با ازدواج و طلاق در کشور همواره محل مناقشه و بررسی‌های مختلف بوده است. اگرچه آمار ازدواج گاه در برخی دوره‌ها افزایش می‌یابد، اما عدد مربوط به طلاق در سال گذشته از یک جنبه دیگر جلب توجه کرد آن هم آماری که مشخصاً مربوط به طلاق در 10 سال نخست زندگی است. این موضوع توجه روانشناسان را هم جلب کرده است.

 

بر اساس آماری که سازمان ثبت احوال از میزان ازدواج و طلاق در سه ماه تابستان سال 99 منتشر کرد، در این مدت میزان ازدواج چند برابر میزان طلاق‌های ثبت‌شده بوده است.

 

بنا بر این آمار، در این مدت 161 هزار و 556 ازدواج و 48 هزار و 122 طلاق ثبت شد. بیشترین ازدواج‌های ثبت‌شده با آمار 20 هزار و 768 مورد و بیشترین طلاق ثبت‌شده با 9 هزار و 68 مورد مربوط به استان تهران بودند.

 

همچنین کمترین میزان ازدواج با ثبت هزار و 520 مورد و کمترین طلاق با ثبت 330 طلاق مربوط به استان سمنان بوده است. این در حالی است که در تابستان سال 98، 144 هزار و 251 ازدواج و 43 هزار و 613 طلاق ثبت‌ شده است.

 

آمار بالای طلاق در سال نخست زندگی

 

مطابق با گزارش مرکز آمار ایران، تعداد طلاق ثبت‌شده با مدت ازدواج کمتر از یک سال از 2198 طلاق در بهار با رشد 39 درصدی به 3068 طلاق در تابستان 99 رسیده است.

 

گرچه به طور کلی آمار طلاق با مدت ازدواج کمتر از یک سال در 6ماهه اول سال 99 نسبت به سال گذشته کاهش 13 درصدی پیدا کرده است، اما طبق آمار همین گزارش، تعداد طلاق ثبت‌شده در بهار 98 با مدت ازدواج کمتر از یک سال 2873 بوده است که با رشد 11 درصدی طی سه ماه به 3209 طلاق در تابستان 98 رسیده است. از این رو روند رشد طلاق با مدت ازدواج کمتر از یک سال از بهار به تابستان که در سال گذشته 11 درصد بوده و اکنون به 39 درصد رسیده تامل‌برانگیز است.

 

همچنین آمار مربوط به طلاق با مدت ازدواج‌های بیشتر از یک سال در تابستان 99 نیز نسبت به بهار سال جاری رشد کرده است. تعداد طلاق ثبت‌شده با مدت ازدواج یک تا پنج سال از 9982 طلاق در بهار 99 با رشد 37 درصدی به 13691 طلاق در تابستان 99 رسیده است. علاوه بر این، تعداد طلاق ثبت‌شده با مدت ازدواج پنج تا 10 سال نیز از 8551 طلاق در بهار 99 با رشد 35 درصدی به 11 هزار و 588 طلاق در تابستان 99 رسیده است. 

 

از سوی دیگر 34 هزار و 910 رویداد طلاق ثبت‌شده در بهار 99 با رشد 37 درصدی تنها طی سه ماه به 48 هزار و 122 رویداد طلاق در تابستان 99 رسیده است. در حالی که همین آمار در سال گذشته تنها 15 درصد رشد داشت و اکنون بیش از 2 برابر رشد پیدا کرده است.

 

تعداد رویداد ازدواج ثبت‌شده در بهار 99 نیز که 127 هزار و 417 ازدواج بود با رشد 26 درصدی به 161 هزار و 556 رویداد در تابستان 99 رسیده است. از سوی دیگر اما اگر تعداد رویداد ازدواج ثبت‌شده در 6ماهه نخست سال جاری را با همین آمار در 6ماهه نخست سال گذشته مقایسه کنیم، درمی‌یابیم که به طور کلی تعداد رویداد ازدواج ثبت‌شده در  6ماهه نخست امسال 2 درصد کاهش پیدا کرده است.

 

بسیاری از کارشناسان معتقدند پایین بودن سن برخی زوجین به هنگام ازدواج و نداشتن مهارت‌های کافی برای شروع زندگی، تکرار اشتباهات گذشته در ازدواج مجدد، ازدواج عجولانه، مشکلات اقتصادی و... از جمله دلایلی است که به افزایش آمار طلاق دامن می‌زند، از این رو لزوم مشاوره‌های پیش از ازدواج در شرایط فعلی بیش از پیش احساس می‌شود.

 

بهروز رجبی، روان‌درمانگر زوجین: جوانان بدون هیچ آمادگی‌ای از زندگی مشترک ازدواج می‌کنند

 

بهروز رجبی، روانشناس و روان‌درمانگر زوجین، معتقد است وضعیت فعلی آمار طلاق در کشور به ویژه در 10 سال نخست زندگی ناشی از ناآگاهی جوانان از زندگی جمعی، اشتراکی و پذیرش فرد جدید است: «جوانان ما ازدواج می‌کنند اما پیش از آن هیچ آموزشی از زندگی با یک انسان جدید نمی‌بینند. به همین دلیل هر چقدر که آن فرد را دوست داشته باشند، به خاطر وجود مشکلات و آشنا نبودن با رفع آن موانع در مسیر زندگی خود دچار چالش می‌شوند.»

 

رجبی می‌گوید سیستم آموزشی کشور هیچ سیاستی در این زمینه ندارد: «سیستم آموزشی موظف است در مدرسه و حتی در دانشگاه، تکنیک‌های زندگی کردن را به کودکان و سپس جوانان بیاموزد. همین تکنیک‌ها می‌تواند بعدها در زندگی متاهلی به درد جوانان بخورد. اما متاسفانه چنین اتفاقی نمی‌افتد.»

 

او در آخر می‌گوید در چنین شرایطی خود جوانان باید به فکر خود باشند و پیش از هرگونه تصمیم شتاب‌زده‌ای آموزش ببینند: «عشق و علاقه مهم است اما کافی نیست. بحران‌ها شاید برای بار اول و دوم بر مبنای عشق و علاقه حل شود اما در طولانی‌مدت اثر نخواهد داشت.»

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها