4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
قبض‌های جریمه به زودی حذف خواهد شد / افزایش سقف جریمه توقیف خودروها
سردار هادیانفر، رییس پلیس راهور ناجا:

قبض‌های جریمه به زودی حذف خواهد شد / افزایش سقف جریمه توقیف خودروها

رییس پلیس راهور ناجا در مورد جریمه‌های کرونا گفت: به زودی سیستم یکپارچه شده و قبض‌های جریمه حذف خواهد شد و پس از این، خودروهای دارای بیش از سه میلیون تومان جریمه توقیف شده و خودروهایی که بیش از یک میلیون تومان خلافی داشته باشند در شمول توقیف قرار نخواهند گرفت.

اعتمادآنلاین| رییس پلیس راهور ناجا توضیحاتی را در مورد جریمه‌های کرونا، وضعیت سفر در کشور و ... ارائه و اعلام کرد که پس از این، خودروهای دارای بیش از سه میلیون تومان جریمه توقیف شده و خودروهایی که بیش از یک میلیون تومان خلافی داشته باشند در شمول توقیف قرار نخواهند گرفت.

 

سردار سید کمال‌ هادیانفر در حاشیه حضور در مرکز 197 با حضور در جمع خبرنگاران گفت: پلیس همواره در ارتباط با مردم است و مرکز 197 نیز از جمله مراکزی است که به همین منظور ایجاد شده است. ما هم بارها و بارها در این مراکز حاضر شده و به سوالات مردم پاسخ داده‌ایم. در شرایط شیوع کرونا نیز این ارتباط به شکل تلفنی انجام شده و ارتباط مستقیم با مردم را برقرار کردیم.

 

وی در مورد موضوعات بیشترین تماس‌های مردم گفت: یکی از موارد متعدد در بحث ترددها بود و علیرغم اطلاع رسانی‌های انجام شده متاسفانه برخی هنوز واقف نیستند. بحث آموزشگاه‌های رانندگی، جرائم کرونا و... در تماس‌ها وجود داشت.

 

هادیانفر با بیان اینکه برخی از تماس‌ها نیز حاوی تشکر مردم از پلیس راهور بود، گفت: طبق نتایج آخرین نظرسنجی که به ما ابلاغ شد، میزان رضایتمندی مردم از پلیس 80 درصد بود که ما هم از مردم برای درک شرایط پلیس و مامورانمان تشکر می‌کنیم.

 

رییس پلیس راهور ناجا در مورد ترددهای بین شهری نیز گفت: تردد در شهرهای آبی به آبی و زرد به زرد محدودیتی ندارد و فقط افرادی که سفر می‌کنند باید دقت داشته باشند که وارد شهرهای نارنجی و قرمز نشوند و از کمربندی‌ها یا در شهرهای فاقد کمربندی از مسیرهایی که همکاران ما مشخص کرده اند عبور کنند تا مشمول جریمه نشوند.

 

به گفته‌ هادیانفر ممنوعیت تردد شبانه نیز در تمام شهرهای کشور وجود دارد و از ساعت 21 تا سه بامداد خودروهای غیرمجاز اجازه تردد نداشته و به وسیله دوربین‌ها یا از سوی ماموران جریمه خواهند شد.

 

وی در مورد پرداخت جرائم رانندگی به خصوص جرائم مرتبط با کرونا نیز گفت: در مورد جریمه‌ها باید بگویم که اولین جریمه‌ای که ارسال می شود قابل پرداخت نیست. این جریمه ظرف 72 ساعت بررسی می شود و بعد از بررسی اگر تایید شد آن جریمه باید پرداخت شود. در آن صورت شماره شناسه و مبلغ قبض نیز اعلام می‌شود.

 

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه 40 درصد ماموران پلیس راهور دارای قبض جریمه و 60 درصد نیز مجهز به دست افزارهای هوشمند سپهر هستند، گفت: در مورد دست افزار که مشکلی وجود ندارد، اما در مورد قبض جریمه بارها تاکید شده که شهروندان صبر کنند تا پیامک برایشان ارسال شود و با قبض به بانک مراجعه نکنند. چرا که پیامک دارای شناسه پرداخت بوده و می‌توانند به وسیله آن مبلغ جریمه را پرداخت کنند.

 

به گفته‌ هادیانفر به زودی سیستم یکپارچه شده و قبض‌های جریمه حذف خواهد شد.

 

وی در مورد توقیف وسایل نقلیه دارای بیش از یک میلیون تومان جریمه هم گفت: با موافقت فرمانده محترم ناجا و با توجه به جرائم کرونا و ... تصمیم برآن شد تا خودروهای بالای یک میلیون تومان جریمه، توقیف نشوند. ما در سیستم اعمال کردیم و خودروهای بالای سه میلیون تومان جریمه مشمول توقیف می شوند.

 

هادیانفر ادامه داد: البته ما توقیف‌ها را به حداقل ممکن رساندیم و ابلاغ هم کردیم که با تذکر و اعمال جریمه موضوع را حل و فصل کنند. ضمن اینکه یکسری موارد اجتناب ناپذیر است مانند تصادفات جرحی و فوتی و خودروهای دارای دستور قضایی و ... که باید توقیف شوند.

 

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه در مورد آموزشگاه‌های رانندگی نیز آموزشگاه داران و مربیان یکسری درخواست‌هایی داشتند که به آن رسیدگی شد، در مورد خدمات سامانه راهور 120 و قطع شدن آن نیز گفت: سامانه راهور 120 خدماتش را به مردم ارائه می دهد و قطع نیست. بسیاری از خدمات از جمله رسیدگی به اعتراضات، شماره‌گذاری، کلاس آنلاین و .. .در راهور 120 انجام می شود. و به زودی مراحل احراز هویت هم در این سیستم انجام خواهد شد. این سایت پر مراجعه‌ترین سایت در بین سایت‌های پلیس است و بیش از سه میلیون مراجعه داریم که ممکن است به سبب همین تراکم گاهی کند شود که به زودی این اشکالات هم برطرف خواهد شد.

 

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه جریمه‌های رانندگی به چه حسابی واریز می‌شود، گفت: تمام جرائم رانندگی چه در حوزه تخلفات رانندگی و چه کرونا تماما به خزانه دولت واریز می شود و دولت و سازمان برنامه و بودجه در مورد آن تصمیم می‌گیرند. به طور متوسط سالانه حدود 4000 میلیارد از محل جریمه‌ها به خزانه دولت واریز می‌شود و اینطور نیست که مبلغی مستقیم به حساب پلیس برود. طبق قانون دستگاه‌ها هر کدام سهمی دارند که به عنوان مثال 60 درصد به وزارت راه و شهرداری‌ها تعلق می‌گیرد و حدود 15 درصد هم باید به پلیس اختصاص پیدا کند.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها