5/18/2021
سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
انتقاد بی‌سابقه نخست وزیر نیوزیلند از چین

انتقاد بی‌سابقه نخست وزیر نیوزیلند از چین

«جاسیندا آردرن»، نخست‌وزیر نیوزیلند درقبال گزارش حقوق بشری چین، موضع تندتری اتخاذ کرد و گفت همزمان با رشد نقش چین در جهان، حل اختلافات سخت‌تر شده است.

اعتمادآنلاین| در حالی که لحن آردرن نسبت به چین، در مقایسه با دیگر رهبران جهان، متعادل باقی مانده است، با این حال برای کشوری که چین را بزرگ‌ترین شریک تجاری خود تلقی می‌کند، تغییر بزرگی به حساب می‌آمد. آردرن در سخنرانی‌های قبلی خود اغلب از انتقاد مستقیم نسبت به چین، پرهیز کرده بود.

 

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، بیآردرن در سخنرانی خود برای نشست تجاری چین در  شهر «آوکلند»، گفت نیوزلند نگرانی «جدی» خود در مورد مسائل حقوق بشری، از جمله وضعیت اویغورها در منطقه سین‌کیانگ و مردمی که در هنگ‌کنگ زندگی می‌کنند را با چین مطرح کرده است.

 

وی به مخاطبان گفت: از چشم هیچ‌یک از شما پوشیده نیست که همزمان با رشد و تغییر نقش چین در جهان، مسامحه در مورد اختلافات بین سیستم‌های ما- و منافع و ارزش‌هایی که به آن سیستم‌ها شکل می‌دهد- دشوارتر شده است.

 

«استفن نوآکس»، مدیر مرکز مطالعات چین در دانشگاه آوکلند گفت حتی چند سال پیش هم انتظار نداشته چنین لحنی را از نیوزیلند بشنود. وی خاطرنشان کرد این لحن مانند چشمکی به اتحاد «فایو آیز» (اتحاد بین نیوزلند، آمریکا، استرالیا، بریتانیا و کانادا موسوم به پنج چشم) به نظر می‌رسد تا به آن‌ها بفهماند اگرچه نیوزیلند ممکن است دارای وابستگی‌های اقتصادی به چین باشد، اما نسبت به این کشور آسان نگرفته است.

 

روابط فرهنگی و اقتصادی نیوزیلند با چین، در میان اتحاد 5 چشم، دارای قدرتمندی خاصی است. نیوزیلند نخستین کشور توسعه‌یافته‌ای بود که در سال 2008 با چین پیمان تجاری آزاد امضا کرد که به رونق صادرات پودر شیر نیوزیلند و دیگر محصولات این کشور انجامید. چین در حال حاضر دو برابر استرالیا- دومین بازار بزرگ نیوزیلند- از این کشور خرید می‌کند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها