2/22/2020
شنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۸
آژانس شواهدی از مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی در ایران را شناسایی کرده است/ اظهارات برجامی «جان کری» کذب و متقلبانه است
ادعای مایک پمپئو:

آژانس شواهدی از مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی در ایران را شناسایی کرده است/ اظهارات برجامی «جان کری» کذب و متقلبانه است

وزیر امور خارجه ترامپ با موج‌سواری از طرح مساله‌ای اثبات‌نشده مبنی بر شواهد احتمالی از وجود برخی مواد هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران، اظهارات وزیر امور خارجه اوباما را درباره برجام، کذب و متقلبانه توصیف کرد.

اعتمادآنلاین| «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد ایالات متحده عمیقاً نگران موضوعاتی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست ویژه هیات رئیسه خود مطرح کرده است.

 

او با بیان اینکه اگر صحیح باشد، بار دیگر اثبات می‌کند اظهارات جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا که برجام را منعقد کرد، کذب و متقلبانه است، ادامه داد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که شواهدی از مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی در ایران شناسایی کرده است.

 

وزیر امور خارجه دولت ترامپ در ادامه این بیانیه، شواهد احتمالی را به امر اثبات شده‌ای تبدیل کرد و اینگونه گفت: ایران هیچ توضیح موجهی برای این مواد شناسایی شده، ندارد و باید توضیح دهد که این مواد هسته‌ای از کجا آمدند و اکنون در کجا نگهداری می شوند.

 

او به موضوع منع ورود یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به دلیل همراه داشتن مواد غیرمجاز هم اشاره کرد و گفت: ما همچنین اوایل این هفته مطلع شدیم که ایران یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بازداشت کرده است. این یک عمل غیرقانونی و توجیه ناپذیر از ارعاب است.

 

پمپئو اعلام کرد: ایالات متحده به طور کامل از فعالیت‌های نظارت و تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران پشتیبانی می کند و ما از عدم همکاری کافی ایران نگران هستیم. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بدون ممانعتی، مجاز به انجام کارهای مهم خود باشند.

 

او افزود: ما از ایران می خواهیم که فوری تمام موضوعات مفتوح با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برطرف کند و به بازرسان آژانس حق و مصونیت‌هایی را محق هستند، اعطا کند.

 

این در حالی است که نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور مبسوط و با ارائه مدارک و اسناد، دلایل منع ورود به این بازرس آژانس را تشریح کرد و گفت حفظ امنیت تاسیسات هسته‌ای به هیچ وجه قابل اغماض نیست.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها