8/15/2020
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
اخراج دیپلمات‌های چینی از آمریکا به اتهام جاسوسی

اخراج دیپلمات‌های چینی از آمریکا به اتهام جاسوسی

روزنامه نیویورک تایمز از اخراج دپیلمات‌های چینی از آمریکا به ظن جاسوسی خبر داد.

اعتمادآنلاین| مقام‌های سفارت چین در آمریکا به‌طور غیرقانونی وارد پایگاهی در ویرجینیا که محل استقرار نیروهای ویژه عملیاتی این کشور است   شده و در پی آن اخراج شدند.

با اخراج این افرد، احتمال بالا گرفتن تنش‌ها میان پکن و واشنگتن افزایش می‌یابد. 

 

دولت آمریکا به‌طور مخفیانه در فصل پاییز دو مقام رسمی سفارت چین را پس از ورود غیرقانونی با خودرو به یک پایگاه نظامی حساس از کشور اخراج کرد. این خبر را مقام‌های آگاه گزارش دادند. این نخستین‌بار در 30 سال گذشته است که دیپلمات‌های چین به ظن جاسوسی از آمریکا اخراج می‌شوند. 

 

به باور مقام‌های آمریکایی، دست‌کم یکی از این مقام‌های چینی که همسران‌شان آنان را همراهی می‌کردند، افسری اطلاعاتی بوده که در پوشش دیپلماتیک فعالیت می‌کرده است. شش مقام آگاه گزارش کردند که این گروه تلاش کردند از دست کارکنان این پایگاه که تلاش داشتند مانع آن‌ها شوند، فرار کنند. 

 

هیچ‌یک از مقام‌های آمریکایی و چینی از این حادثه سخنی به میان نیاورده‌اند و نگرانی‌ها از این است که تحت رهبری «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، فعالیت‌های جاسوسی چین در این کشور افزایش یافته است. این در حالی است که به گفته مقام‌های اطلاعاتی، چین بالاترین تهدید جاسوسی برای آمریکا تلقی می‌شود.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها