قبل از پایان سال 98 وضعیت بلاتکلیف‌ها، آزادی مشروط‌ها و اعطای مرخصی‌های پایان حبس مشخص شود | اعتمادآنلاین
9/28/2020
دوشنبه، ۰۷ مهر ۱۳۹۹
قبل از پایان سال 98 وضعیت بلاتکلیف‌ها، آزادی مشروط‌ها و اعطای مرخصی‌های پایان حبس مشخص شود
سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه دستور داد:

قبل از پایان سال 98 وضعیت بلاتکلیف‌ها، آزادی مشروط‌ها و اعطای مرخصی‌های پایان حبس مشخص شود

رئیس دستگاه قضا در جمع قضات زندان زنان قرچک تاکید کرد: با عمل به قانون از سختگیری‌های بلاوجه در مورد اعطای مرخصی و همچنین پذیرش وثایق خودداری شود.

اعتمادآنلاین| امروز جمعه 25 بهمن ماه و در  آستانه سالروز ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن، سیدابراهیم رئیسی، رئیس دستگاه قضا از ندامتگاه شهرری (زنان) بازدید کرد.

 

رئیسی در بدو ورود در کارگاه‌های خیاطی، معرق کاری و قالیبافی ندامتگاه شهرری حضور یافت و به صورت چهره به چهره با مددجویان به گفت‌وگو پرداخت و در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفت.

 

رئیس قوه قضائیه در جریان این بازدید ضمن حضور در جمع قضات و دادیاران زندان دستور داد حداکثر تا قبل از پایان سال 98 ضمن پالایش زندانیان وضعیت بلاتکلیف ها، ازادی مشروط ها و همچنین اعطای مرخصی پایان حبس مشخص شود.

 

او همچنین هیات قضایی را که به همراه خود به زندان زنان قرچک اورده بود را مامور کرد که به تهران برنگردند و در محل زندان به بررسی وضعیت زندانیان و مستحقان تخفیف و عفو بپردازند و گزارش ان را هم به فوریت به حوزه ریاست قوه قضائیه اعلام کنند.

 

رئیس دستگاه قضا همچنین در جمع قضات حاضر در زندان دستور داد  با عمل به قانون از سختگیری های بلا وجه در مورد اعطای مرخصی  و همچنین پذیرش وثایق خودداری شود .

 

رئیسی همچنین بازاجتماعی و اصلاح کردن زندانیان را وظیفه اصلی زندان دانست و بر قرار گرفتن زندانها در این مسیر تاکید کرد.

 

او در این بازدید وضعیت سابقه مددجویان و جرایم و اتهامات آنها را پرس و جو کرد و ضمن استماع صحبت‌های آن‌ها، از آن‌ها خواست تا تفاضاهای خود را نوشته و‌ برای بررسی ارسال کنند.

 

رئیسی در رابطه با مددجویانی که نسبت به بلاتکلیف بودن پرونده خود گلایه‌هایی را مطرح کرده بودند، نکاتی را به مسئولان ذیربط متذکر شد.

 

در ادامه این بازدید وقتی یکی از زنان زندانی محکوم مالی از ممانعت خانواده همسرش برای ملاقات او و فرزندانش سخن گفت، آیت الله رییسی تاکید کرد که با صدور دستور قضایی شرایط ملاقات این مادر با فرزندانش میسر شود.

 

رئیس قوه قضاییه همچنین در مورد محکومی که پرونده او بلاتکلیفی چند ماهه داشت ، دستور پیگیری ویژه صادر کرد.

 

او همچنین نسبت به مددجویی که با بدهی 300 میلیونی در زندان است و خود را تولیدکننده معرفی کرد، خطاب به مسئولان ذیربط تاکید کرد که تقاضای این زندانی مورد بررسی قرار گیرد.

 

رئیسی در ادامه و پس از بازدید از کارگاههای زندان، به اندرزگاه رفت و پس از حضور در واحد مددکاری، از سالن‌های زندان بازدید کرد.

 

رئیس قوه قضاییه با حضور در سالن‌های زندان و با مطالعه تقاضاهای مددجویان، در برخی موارد دستورات لازم را صادر کرد.

 

مشکلات اغلب زندانیان در رابطه با آزادی مشروط، اعسار، عدم رضایت شکات در پرونده‌های مالی بود که رییس قوه قضاییه مورد به مورد به سئوالات و درخواست‌های مددجویان پاسخ داد و در این زمینه نیز دستوراتی را به مقامات قضایی داد.

 

او همچنین در رابطه با دو مددجو که اهل ایلام بودند و تقاضای حضور در زندان شهر خود برای سپری کردن دوران محکومیت را داشتند، خطاب به رییس سازمان زندانها دستور داد که شرایط انتقال این دو زندانی و همه افراد مشابه که چنین شرایطی را دارند فراهم شود.

 

رئیسی پس از شنیدن سخنان مددجویان، طی سخنانی در جمع زندانیان مالی، از آنها خواست که تقاضاهای خود را به صورت مکتوب ارایه کرد و در رابطه با جلب رضایت شاکی تلاش کنند.

 

رئیس قوه قضاییه در ادامه ضمن حضور در بند مادران زندانی به رسیدگی به پرونده های آنها پرداخت و وضعیت شرایط زندان و نحوه تامین مایحتاج کودکان این مادران زندانی را از مددکار مربوطه جویا شد و نسبت به رسیدگی های ویژه بهداشتی و درمانی به مادران و فرزندان انها تاکید کرد.

 

گفتنی است طی روزهای گذشته نیز در راستای برنامه های تحولی ریاست قوه قضائیه و سیاستهای کاهش جمعیت کیفری و در اجرای دستورالعمل ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری تعداد 60 نفر از زندانیانِ زن ندامتگاه تهران با اعطای مرخصی پایان حبس(زنانی که باقیمانده حبس آنها کمتر از 4 ماه است) آزاد شدند و در مجموع تعداد زنان آزاد شده 10 درصد مجموع کل زندانیان زن زندان قرچک می باشد همچنین حسب دستور ریاست قوه قضائیه تعدادی از زنان که واجد شرایط عفو بودند لیست آنها در کمیسیون عفو و بخشودگی قرار گرفت همزمان تعداد 50 نفر از زنان زندانی نیز به همین مناسبت به مرخصی چند روزه اعزام شدند.

 

منبع: ایلنا 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها