3/31/2020
سه شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
اگر به بی‌خوابی مبتلا هستید، این مطلب را بخوانید!

اگر به بی‌خوابی مبتلا هستید، این مطلب را بخوانید!

فشار تحصیلی و شغلی از مهمترین عواملی هستند که باعث کم‌خوابی می‌شوند. در واقع در بسیاری از موارد افراد به علل بیرونی دچار بی‌خوابی یا کم‌خوابی می‌شوند اما کم‌خوابی‌های مداوم عوارضی جدی برای سلامتی دارند.

اعتمادآنلاین| برخی علائم هشداردهنده وجود دارند که به راحتی به شما می‌گویند با کم‌خوابی مواجهید:

 

شما فراموشکار شده‌اید

یک اثر رایج کمبود خواب، عدم توانایی در حفظ خاطرات است. خواب کافی در توانایی شما در تمرکز و یادگیری موثر تداخل دارد و تحقیقات جدید نشان می‌دهند که خواب باعث تقویت اتصالات عصبی در حافظه می‌شود، همچنین به ادغام اطلاعات جدید در خاطرات کمک می کند.

 

مایکل جی. بروس، دکترای روانشناسی بالینی مستقر در کالیفرنیا معروف به «پزشک خواب» توضیح می‌دهد خواب کافی کمک می کند که مغز خاطرات را تحکیم کند. او می گوید: خواب عمیق جایی است که شما می‌توانید اطلاعات را از حافظه کوتاه‌مدت خود به حافظه بلندمدت خود منتقل کنید. وقتی خواب کافی ندارید مرحله عمیق را از دست می دهید و این بر حافظه تأثیر می‌گذارد.

 

شما تحریک‌پذیر می‌شوید

احتمالاً متوجه شده‌اید که اگر به اندازه کافی نخوابید، این موضوع روی اعصاب و آستانه تحمل شما نیز تاثیر زیادی دارد؛ برای مثال بر خلق و خوی شما تأثیر می‌گذارد. احساسات شما هنگام محرومیت از خواب بسیار بی‌ثبات‌تر می شوند. اگرچه دقیقاً مشخص نیست که چرا این اتفاق می‌افتد، اما واقعیت این است که مغز شما بدون خواب عملکرد خوبی ندارد. ناحیه ای از  مغز شما [لوب فرونتال] که وظیفه تفکر، استدلال و منطق را بر عهده دارد، معمولاً ناحیه مغز [آمیگدال] شما را درگیر با احساساتی مانند ترس، اضطراب، پرخاشگری و برانگیختگی می کند. اسکن مغزی MRI روی افرادی که خواب کافی ندارند نشان‌دهنده کاهش ارتباط بین این مراکز مغزی است که باعث افزایش واکنش، ترس و عصبانیت می شود.

 

شما احتمالاً افسرده هستید

یکی دیگر از اختلالات خلقی که با عدم خواب کافی مرتبط است افسردگی است. در حالی که مکانیسم های خاص مغز مشخص نیستند، در یک مطالعه بزرگ مشخص شد که افراد مبتلا به بی‌خوابی مزمن ده برابر بیشتر از افراد دیگر مستعد ابتلا به افسردگی بودند. از آنجا که کمبود خواب و افسردگی به هم پیوسته‌اند، بنیاد ملی خواب پیشنهاد می کند که برای درمان خود هرچه سریع‌تر اقدام کنید.

 

منبع: انتخاب

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها