8/13/2020
پنج شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
قول مساعد بانک مرکزی برای تامین نقدینگی 100 هزار میلیارد تومانی صنایع
رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد؛

قول مساعد بانک مرکزی برای تامین نقدینگی 100 هزار میلیارد تومانی صنایع

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، از قول مساعد بانک مرکزی برای تامین نقدینگی 100 هزار میلیارد تومانی صنایع در شش ماهه دوم سال خبر داده و اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌ها برای کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کشور تا سال 1400 انجام شده که بخشی از آن در اجرای میزهای تعمیق ساخت داخل دنبال می‌شود.

اعتمادآنلاین| رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، امروز (شنبه) در جریان "دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو" گفت: دستیابی به این هدف نیازمند 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ارزی و 20 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی (در مجموع حدود چهار میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تقدیر از تلاش‌های بانک مرکزی، از قول مساعد این بانک برای تامین 100 هزار میلیارد تومان نقدینگی صنایع در 6 ماهه دوم امسال خبر داد و گفت: در حال حاضر برنامه‌های توسعه ای و ساخت داخل وزارت صنعت آماده است. انتظار ما از بخش‌های مختلف که توانایی همکاری دارند، این است که پای کار بیایند.تا پایان سال پنج میز تعمیق ساخت داخل دیگر در صنعت خودرو خواهیم داشت و علاوه بر آن برگزاری این میزها در صنایع لوازم خانگی، فولاد، مس، پتروشیمی، موتورسیکلت، برق و الکترونیک و حوزه فناوری اطلاعات را در برنامه داریم.

 

وی با اشاره به حجم عظیم سرمایه های سرگردان در سطح جامعه، اظهار کرد: لازم است که با تضمین بانک مرکزی، صندوق های سرمایه گذاری در سطح کشور تشکیل شده تا سرمایه های مردمی را جذب آنها کرده تا در صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

 

رحمانی ادامه داد:  برنامه‌ریزی برای افزایش تولید 260 هزار دستگاه خودروی سواری بیشتر در سال 98 نسبت به سال  گذشته که 949 هزار دستگاه سواری تولید شد، صورت گرفته است. این افزایش تولید نیازمند شش هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش و 500 میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی است. علاوه بر این برنامه‌ریزی هایی برای فعال سازی دو هزار واحد صنعتی راکد در سال جاری انجام شده که آن نیز نیازمند نقدینگی است. مهمترین دغدغه برنامه های رونق تولید، تامین نقدینگی است.

 

این مقام مسئول اعلام کرد: 1.2 میلیارد دلار از صرفه‌جویی‌های ارزی در صنعت نساجی و پوشاک، 500 میلیون دلار در صنایع سلولزی، 2.7 میلیارد دلار در صنایع شیمیایی، 2.4 میلیارد دلار در صنایع معدنی، 600 میلیون دلار در صنایع فلزی، 650 میلیون دلار در لوازم خانگی، 650 میلیون دلار در ماشین‌آلات، 1.4 میلیارد دلار در صنعت خودرو و 250 میلیون دلار در لوازم برقی و الکتریکی خواهد بود.

 

رحمانی درخصوص تولید لاستیک خودروهای سنگین در کشور گفت: تا پارسال 70 درصد این لاستیک ها وارداتی بود اما با تعریف پنج طرح در این زمینه در شهرهای اردبیل، بیرجند، کرمانشاه، سنندج و زابل‌، حداکثر تا سه سال آینده نیازهای کشور را رفع خواهیم کرد.

 

وی اظهار کرد: اکنون در تولید چادر مشکی 80 درصد واردات داریم، اما با تعریف طرحی در قزوین و با تولید 30 میلیون متری این محصول، 30 درصد از واردات آن کاسته خواهد شد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در سالهای گذشته نیز با تحریم صنعت خودرو مواجه بودیم، اما امروز با اراده ای که وجود داشته، از تحریم ها فرصت ساختیم. امروز نهضت ساخت داخل در صنعت کشور شکل گرفته و باید باور کنیم راه نجات اقتصاد کشور، توجه به تولید ملی است.

 

وی ادامه داد: در صنعت خودرو، در میز نخست داخلی سازی به دستاوردهای خوبی رسیدیم، اما در عین حال باید نگاه مان به آینده بوده و به فناوری های جدید و تحولات جهانی این صنعت برای پاسخگویی به درخواست های مردم توجه داشته باشیم.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر اینکه با تغییر مدیریت خودروسازی، تامین کنندگان قطعات آن نیز نباید عوض شوند، گفت: با جلوگیری از چنین اتفاقاتی باید به تقویت سرمایه‌گذاری ها و روابط برد- برد بپردازیم.

 

منبع: ایسنا

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها