زور رانت‌خواران از قدرت سیاسی بیشتر است | اعتمادآنلاین
9/25/2020
جمعه، ۰۴ مهر ۱۳۹۹
زور رانت‌خواران از قدرت سیاسی بیشتر است/ مردم واقعاً گرفتار شده‌اند/ مشکلات حل نشود، عده‌ای از غصه‌های زندگی تلف می‌شوند/ دهه 60 هیچ‌کدام از مدیران دولتی توقع حقوق، وام و امکانات آنچنانی نداشتند/ در زمان دولت شهید رجایی ماهانه 7500 تومان دریافت می‌کردم
محمد غرضی، فعال سیاسی، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

زور رانت‌خواران از قدرت سیاسی بیشتر است/ مردم واقعاً گرفتار شده‌اند/ مشکلات حل نشود، عده‌ای از غصه‌های زندگی تلف می‌شوند/ دهه 60 هیچ‌کدام از مدیران دولتی توقع حقوق، وام و امکانات آنچنانی نداشتند/ در زمان دولت شهید رجایی ماهانه 7500 تومان دریافت می‌کردم

محمد غرضی گفت: آن وقت‌ها از حقوق‌های آنچنانی خبری نبود و هیچ کدام از مدیران دولتی توقع حقوق، وام و امکانات آنچنانی نداشتند. اما الان شرایط به کل تغییر کرده، دلیل آن هم این است که قدرت سیاسی توان مقابله با رانت‌خواران را ندارد.

اعتمادآنلاین| محمد غرضی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین اظهار داشت: مردم حال و روز خوبی ندارند، اعصاب‌شان را از دست داده‌اند و دیگر در این شرایط کرونایی حس و حال خوشحالی کردن ندارند. به قول شاعر «قضا چون ز گردون فرو ریخت پر/ همه عاقلان کور گردند و کر». شرایط دشوار است و مردم واقعاً گرفتار شده‌اند (بیشتر بخوانیم).

 

دولت می‌تواند برای گرفتاری‌ها چاره‌اندیشی کند

 

او افزود: اینها همه در حالی است که اگر در دولت اراده‌ای باشد، با وجود محدودیت‌ها، باز هم می‌تواند برای گرفتاری‌ها چاره‌اندیشی کند. در واقع دولت همان‌طور که جاده می‌کشد و برای رفاه مردم طرح‌های عمرانی را افتتاح می‌کند و خدمات بهداشتی فراهم می‌سازد، باید در این روزها به کسانی که مشکل مالی دارند، کمک کند (بیشتر بخوانیم).

 

عده‌ای از غصه‌های زندگی تلف می‌شوند

 

غرضی ادامه داد: اگر مشکلات حل نشود، در کنار آنهایی که بر اثر کرونا از بین می‌روند،‌ عده‌ای هم از غصه‌های زندگی تلف می‌شوند. بدون شک از بین رفتن دسته دوم به مراتب بیشتر باعث شکسته شدن روحیه‌ها خواهد شد (بیشتر بخوانیم).

 

اگر مشکلات حل نشود، در کنار آنهایی که بر اثر کرونا از بین می‌روند،‌ عده‌ای هم از غصه‌های زندگی تلف می‌شوند. بدون شک از بین رفتن دسته دوم به مراتب بیشتر باعث شکسته شدن روحیه‌ها خواهد شد.

 

او که سابقه چندین دوره وزارت را در کارنامه دارد در ادامه توضیح داد: در دهه 60 برای انجام کاری به ارومیه رفتم؛ آن روزها قیمت گازوئیل 2 ریال بود. باغداری به من گفت: گازوئیل را 15 ریال کنید اما به مقدار لازم به مردم برسانید. در واقع در آن ایام هم رانت‌خوارها به مردم ظلم می‌کردند. همان موقع کل شِکر کشور در اختیار دار و دسته‌ مشخصی بود که منفعت‌های آنچنانی می‌بردند و چه پول‌های بی‌حساب و کتابی را جمع کردند. البته دولت در آن روزها حداقل وضعیت را به خودش منتسب نمی‌کرد و راه‌های ترمیم فضا را پیگیری می‌کرد (بیشتر بخوانیم).

 

دولت الان از گرانی استقبال می‌کند

 

غرضی ادامه داد: متاسفانه دولت الان از گرانی استقبال می‌کند و به همین دلیل مردم به سیستم پشت می‌کنند. آن وقت‌ها از حقوق‌های آنچنانی خبری نبود و هیچ‌کدام از مدیران دولتی توقع حقوق، وام و امکانات آنچنانی نداشتند. اما الان شرایط به کل تغییر کرده است، دلیلش هم این است که قدرت سیاسی توان مقابله با رانت‌خواران را ندارد (بیشتر بخوانیم).

 

در زمان دولت شهید رجایی 7500 تومان دریافت می‌کردم

 

این فعال سیاسی افزود: من در زمان دولت شهید رجایی ماهانه 7500 تومان دریافت می‌کردم که بعد از شهید شدن ایشان، آقای مهدوی‌کنی حقوق وزرا را 12000 تومان کردند، اما من تا سال 66 همان 7500 تومان را می‌گرفتم. البته در سال 66 یک بزرگی گفت، همه ما حقوق 16000 تومانی داریم و از آن روز به بعد،‌ حقوق مرا به همان میزان دریافتی بقیه وزرا دادند (بیشتر بخوانیم).

 

محمد غرضی در پایان صحبت‌هایش گفت‌: در پایان تاکید می‌کنم، زور رانت‌خواران از قدرت سیاسی بیشتر است.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها