1/22/2021
جمعه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
مجامع بین‌المللی نسبت به ماجرای تعرض به هواپیمای مسافری ماهان سکوت نکنند
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

مجامع بین‌المللی نسبت به ماجرای تعرض به هواپیمای مسافری ماهان سکوت نکنند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه راه ایران برای طرح شکایت از اقدام مخاطره آمیز جنگنده های آمریکایی باز است،گفت: نهادها و مجامع بین المللی نیست به ماجرای تعرض به هواپیمای مسافربری ماهان درآسمان سوریه و نقض مقررات بین‌المللی سکوت نکنند.

اعتمادآنلاین| «فداحسین مالکی» روز دوشنبه درباره مزاحمت دو جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ایران گفت: اقدام آمریکا در مزاحمت دو فروند جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری شرکت ماهان در آسمان سوریه نقض آشکار قوانین بین‌المللی است به لحاظ اینکه این هواپیما در کریدور خاص بین‌المللی در حال حرکت بوده است لذا اقدام آنها جز یک حرکت مذبوحانه با هدف ایجاد رعب و وحشت برای غیرنظامیان معنای دیگری ندارد.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: قطعا جمهوری اسلامی از طریق مجامع بین‌المللی این اقدام را پیگیری خواهد کرد و ما از وزیر امور خارجه هم انتظار داریم با نوشتن نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و مجامع بین‌المللی این اقدام مذبوحانه آمریکایی‌ها را محکوم کند.

 

مالکی درباره طرح شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری با توجه به خروج این کشور از پیمان مودت اظهار داشت: ‌قطعا همه راه‌ها برای ارائه طرح شکایت جمهوری اسلامی ایران از آمریکا در مجامع بین‌المللی باز است و ما هیچ مانعی در این خصوص نداریم.

 

وی یادآورشد: به خطر انداختن امنیت پروازی هواپیمای مسافربری ایرانی، هم نقض آشکار قوانین بین‌المللی و هم تجاوز به آسمان کشور سوریه است و آمریکایی‌ باید از سوی همه دنیا در مجامع بین‌المللی محکوم شوند.

 

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، ادعاها آمریکا تحت عنوان  بازرسی بصری هواپیمای ایرانی بسیار مضحک توصیف کرد و افزود: شرکت هواپیمایی ماهان یک شرکت شناخته شده بین‌المللی است ضمن اینکه جنگنده‌های آمریکایی به اندازه‌ای به هواپیمای ایرانی نزدیک شده و به آن چسبیده بودند که ضدهوایی سوری‌ها امکان انجام هیچ اقدام و مقابله به‌مثلی علیه آنها را نداشت و این موضوع نشان دهنده این است که اقدام آنها کاملا حساب‌شده بوده است.

 

وی عنوان کرد: اقدام آمریکایی‌ها درمورد هواپیمایی مسافربری ماهان مشابه اقدام آنها در ترور مظلومانه سردار شهید سلیمانی، خارج از همه معادلات بین‌المللی و در یک کشور ثالثی صورت گرفت و همه دنیا حتی گزارشگر سازمان حقوق بشر اقدام آمریکایی‌ها محکوم کردند لذا ما از مجامع حقوقی و بین‌المللی انتظار داریم نسبت به این قضیه نیز سکوت نکنند چرا که ممکن است مشابه این اقدام برای کشور خودشان هم اتفاق بیفتد.

 

سفیر پیشین ایران در افغانستان درباره ارتباط اقدام آمریکایی‌ها در هواپیمایی مسافربری ایران با انتخابات پیش‌ روی این کشور اظهارداشت: امروز ایالات متحده در شرایط بسیار بدی قرار دارد. علاوه بر اینکه بیماری کرونا همه معاملات اقتصادی و تجاری این کشور را به هم ریخته، حوادث و آشوب‌های اخیر هم آمریکا را درگیر کرده است.

 

مالکی تصریح کرد: اعتراضات و تظاهرات مردمی در ایالات متحده، کل انتخابات آمریکا را تحت‌الشعاع قرار داده و موقعیت ترامپ را به‌شدت متزلزل کرده است، لذا دولتمردان آمریکایی با اینگونه اقدامات می‌خواهند ذهن مردم دنیا را به سمت دیگری سوق دهند که متوجه تظاهرات و آشوب‌ها در درون آمریکا نباشند.

 

دو فروند جنگنده «اف 15» آمریکایی بعد از ظهر پنجشنبه (دوم تیرماه) در اقدامی غیرحرفه‌ای و تروریستی برای یک فروند هواپیمای مسافربری ایران که از تهران عازم بیروت بود، در آسمان سوریه مزاحمت ایجاد کرد، مزاحمتی که می رفت به یک فاجعه تبدیل شود.

 

منبع: ایرنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها