8/4/2020
سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
درخواست لودریان از ایران برای پایبندی کامل به برجام

درخواست لودریان از ایران برای پایبندی کامل به برجام

در حالی‌که ایران اعلام کرده است، در صورت عدم پایبندی طرف‌های برجام به تعهدات‌شان جمهوری اسلامی حق دارد طبق تمهیدات این توافق اجرای تعهداتش را کاهش دهد، ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه، خواستار پایبندی کامل ایران به برجام شد.

اعتمادآنلاین| ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه، امروز (پنج‌شنبه) در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "سی نیوز" خواستار بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 با ایران شد.

 

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، لودریان همچنین از ایران خواست تا به‌طور کامل به توافق هسته‌ای که آمریکا سال گذشته به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد، پایبند باشد.

 

جمهوری اسلامی ایران یک سال پس از خروج آمریکا از توافق و بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران اعلام کرد که طبق تمهیدات تعیین شده در این توافق قصد دارد اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش را به صورت گام به گام کاهش دهد مگر اینکه اروپا برای حفظ توافق و بهره‌کندی ایران از منافع اقتصادی مورد انتظار از توافق هسته‌ای اقدامی موثر انجام دهد.

 

در همین راستا، ایران تاکنون سه گام برای تعلیق اجرای برخی از تعهداتش برداشته و تاکید کرده است که در صورت همکاری کامل اروپا با الزاماتش در توافق هسته‌ای، اقدامات ایران قابل بازگشت هستند.

 

وزیر امورخارجه فرانسه در ادامه درباره حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان گفت: نتیجه‌گیری درباره عامل این حمله زود است. در حال حاضر قرار است تحقیقات بین‌المللی درباره این حمله انجام گیرد و باید منتظر نتایج آن بمانیم. تا زمان انتشار نتیجه این تحقیقات من اظهار نظری نمی‌کنم.

 

وی با تاکید بر لزوم کاهش تنش‌ها در منطقه خاطر نشان کرد که نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل که به زودی در نیویورک برگزار می‌شود فرصت خوبی برای تعامل میان کشورها و تلاش برای کاهش تنش فراهم می‌کند.

 

صبح روز شنبه تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان هدف حمله پهپادی انصارالله یمن قرار گرفت که به گفته مقامات سعودی، در نتیجه آن حدود نیمی از تولید نفت عربستان متوقف شده است.

 

سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به انصارالله پس از وقوع این حمله اعلام کرد که یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور صبح  روز شنبه 23 شهریورماه (14 سپتامبر) با 10 پهپاد دو پالایشگاه نفت بقیق و خریص در شرقی‌ترین نقطه عربستان را در قالب عملیات دوم "توازن بازدارندگی" هدف گرفته است.

 

با این حال، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا و مقامات سعودی در ادعایی بی‌اساس ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرده‌اند که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توییتری به این ادعاها واکنش نشان داد و تصریح کرد: مایک پمپئو که در «فشار حداکثری» شکست خورده است، به «دروغ حداکثری» روی آورده است. آمریکا و مشتریانش به دلیل این توهم که برتری تسلیحاتی به پیروزی نظامی منجر خواهد شد، در یمن گیر افتاده‌اند. مقصر دانستن ایران، به فاجعه خاتمه نخواهد داد. پذیرفتن طرح پانزدهم آوریل ما برای پایان دادن به جنگ و آغاز مذاکرات ممکن است به آن پایان دهد.

 

همچنین امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران با رد ادعاها علیه کشورمان در رابطه با حملات پهپادی اخیر به عربستان، اظهار کرد: فکر می‌کنم موضوع بسیار روشن است و این اتفاق بین دو کشور در حال درگیری با یکدیگر رخ داده است، یک طرف درگیری‌ها که یمنی‌ها هستند به صراحت اعلام کرده‌اند که این کار را انجام داده‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: به نظرم موضوع اتهام زنی به ایران کاملا روشن است و این ادعاها و اتهامات به طور جدی و قطعی رد می‌شود. از طرف دیگر فکر می‌کنم طرح چنین ادعاهایی نیز به جایی نخواهد رسید. چرا که هیچ سندی برای اثبات آنها وجود ندارد و می‌توان هر کسی را بدون ارائه دلیل متهم کرد؛ اقدام عربستان نیز در این چارچوب است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها