2/25/2020
سه شنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
عرضه سهام پالایشگاهی به ارزش 20هزار میلیارد تومان/ دلیل شکست هپکو
علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی خبر داد

عرضه سهام پالایشگاهی به ارزش 20هزار میلیارد تومان/ دلیل شکست هپکو

علیرضا صالح، درباره روند خصوصی سازی در کشور، اظهار داشت: بخش اعظم پتروشیمی های کشور از طریق اصل 44 واگذار شده است. ایجاد بانک های غیر دولتی در کنار صنایع فولادی کشور از این طریق واگذار شده است.

اعتمادآنلاین|رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به عرضه سهام شش شرکت بورسی پالایشگاهی به ارزش 20 هزار میلیارد تومان، گفت: برهم خوردن فضای کلی اقتصاد کشور دلیل عدم موفقیت واگذاری هپکو است.


علیرضا صالح،  درباره روند خصوصی سازی در کشور، اظهار داشت: بخش اعظم پتروشیمی های کشور از طریق اصل 44 واگذار شده است. ایجاد بانک های غیر دولتی در کنار صنایع فولادی کشور از این طریق واگذار شده است.

 

او  تصریح کرد: بازار بورس کشور روی شرکت هایی که از طریق اجرای اصل 44 واگذار شده اند می چرخد. در حال حاضر حدود 400 شرکت دیگر برای واگذاری به بخش خصوصی باقی مانده است.

 

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: بر اساس آسیب شناسی انجام شده، تنوع در واگذاری ها را سرلوحه کار خود قرار دادیم و به همین جهت واگذاری فقط فروش دارایی ها نیست بلکه ممکن است در قالب پیمان مدیریت، بازسازی ساختاری و انواع روش های دیگر صورت بگیرد.

 

او  گفت: در تلاش هستیم طی یک ماه آینده یکی از صندوق های مبادله ای که حدود 20 هزار میلیارد تومان از سهام شش شرکت بورسی پالایشگاهی را شامل می شود، به عموم عرضه کنیم. 

 

به گفته صالح همان طور که در سیاست های ابلاغی اصل 44 تاکید شده است، مهمترین هدف از اجرای این سیاست ها تشویق مردم به پس انداز و ورود آن ها به بازار سرمایه است.

 

برهم خوردن فضای کلی اقتصاد کشور دلیل عدم موفقیت هپکو

 

رئیس سازمان خصوصی سازی ضمن اشاره به شرکت های واگذار شده به بخش خصوصی، افزود: این شرکت ها به 900 عدد می رسد و عمده سهام دولت ها را شامل می شود. واگذاری شرکت به بخش خصوصی تنها یک حلقه از فرآیند واگذاری است و بهبود فضای اقتصاد حاکم بر کشور نیز حلقه مهم دیگری است. در حقیقت خروجی های خصوصی سازی را نباید از فضای حاکم بر اقتصاد کشور جدا ببینیم.

 

او  ادامه داد: شرکت های پتروشیمی با همان روشی به بخش خصوصی واگذار شده است که کارخانه هپکو اراک واگذار شده است، اما بر خلاف شرکت های پتروشیمی، شرکت هپکو موفق نبوده است و یکی از دلایل این مساله بر هم خوردن فضای کل اقتصاد کشور است.

 

منبع: ایسنا 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها