3/31/2020
سه شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
بیشتر بیکاران 18 تا 35 ساله هستند / سهم 44 درصدی تحصیل‌کرده‌ها

بیشتر بیکاران 18 تا 35 ساله هستند / سهم 44 درصدی تحصیل‌کرده‌ها

در بین جمعیت 2 میلیون 894 نفری بیکار طبق نتایج آمارگیری نیروی کار در تابستان، گروه سنی 18 تا 35 سال بیشترین گروه بیکاران را در کشور به خود اختصاص دادند.

اعتمادآنلاین|جدیدترین نتایج آمارگیری نیروی کار نشان می‌دهد بیشترین جمعیت بیکاران کشور در گروه سنی 18 تا 35 سال قرار دارند و سهم 75.4 درصدی از جمعیت بیکار را به خود اختصاص داده اند.


در بین جمعیت 2 میلیون 894 نفری بیکار طبق نتایج آمارگیری نیروی کار در تابستان، گروه سنی 18 تا 35 سال بیشترین گروه بیکاران را در کشور به خود اختصاص دادند.

 

بر این اساس، حدود دو میلیون و 184 هزار نفر از جمعیت بیکار کشور در گروه سنی 18 تا 35 سال قرار دارند که این میزان به نسبت کل بیکاران، 75.4 درصد است. 

 

البته نرخ بیکاری در این گروه سنی 2 درصد نسبت به تابستان سال گذشته کاهش پیدا کرده است اما «جمعیت بیکار» به رغم کاهش «نرخ بیکاری» افزایش داشته که دلیل آن رشد نرخ مشارکت است، به عبارتی به افرادی که آماده ورود به بازار کار برای انجام فعالیت اقتصادی هستند، اضافه شده اما این افراد موفق به جستجوی شغل نشدند.

 

نرخ مشارکت اقتصادی، جمعیت فعال اقتصادی از مجموع افراد شاغل و بیکار کشور حاصل می‌شود که حتی اگر  رشد این نرخ، به جای جمعیت شاغل به جمعیت بیکار اضافه کند، باز هم نشانه مثبت برای اقتصاد است چراکه که نشان دهنده تمایل افرادِ در یک جامعه، به انجام فعالیت اقتصادی است.

 

همچنین بررسی جدول آماری از وضعیت نیروی کار، نشان می‌دهد از کل جمعیت 2 میلیون و 892 هزار نفری بیکار کشور، حدود یک میلیون و 268 هزار در گروه فارغ التحصیلان دانشگاهی قرار دارند.

 

جمعیت بالغ بر 1.2 میلیونی بیکار تحصیلکرده، از کل جمعیت بیکاران نیز حاکی از آن است که 43.8 درصد از بیکاران کشور را افراد فارغ التحصیل تشکیل می‌دهند، در حالی که این سهم در مدت مشابه سال گذشته (تابستان 97) 39.5 درصد بوده است. بنابراین به رغم بهبود غالب شاخص‌های بازار کار، اما جمعیت بیکار فارغ التحصیل نسبت به سال گذشته 4.3 درصد رشد داشته و این موضوع از «افزایش جمعیت بیکار فارغ التحصیل» حکایت دارد. 

 

از طرف دیگر «سهم شاغلان فارغ‌التحصیل» از کل جمعیت شاغل در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته فقط 0.9 درصد افزایش داشته است. بنابراین رشد 4.3 درصدی «جمعیت بیکار فارغ التحصیل» در برابر رشد کمتر از یک درصدی «جمعیت شاغل فارغ التحصیل»، می‌تواند این سیگنال هشدار را به مسئولان بدهد که برخی بیکاران به دلیل اینکه نتوانستند وارد بازار کار شوند، روی به تحصیل آوردند و این باعث تبدیل «بیکاران» به «بیکاران تحصیلکرده» می‌شود.

 

منبع: مهر 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها