4/3/2020
جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
سیامند الهام‌بخش زنان و مردان بی‌شماری بود
گزارش ویژه IPC از درگذشت رحمان:

سیامند الهام‌بخش زنان و مردان بی‌شماری بود

سایت IPC در گزارشی با اشاره به درگذشت رحمان نوشت: سیامند رحمان الهام‌بخش زنان و مردان بی‌شماری در ورزش بود.

اعتمادآنلاین| وب‌سایت رسمی کمیته بین‌المللی پارالمپیک در پی درگذشت سیامند رحمان گزارش ویژه‌ای از زندگی او منتشر کرده است.

در این گزارش آمده:

روز یکشنبه 11 اسفندماه سیامند رحمان؛  قهرمان دو دوره بازی‌های پارالمپیک بدلیل ایست قلبی در زادگاه خود شهر اشنویه درگذشت.

 

سیامند با داشتن 31 سال سن وعنوان قوی‌ترین ورزشکار جهان در دو دوره بازی‌های پارالمپیک برای بسیاری از وزنه‌برداران و ورزشکاران فعال در جنبش پارالمپیک همواره به عنوان یک مدل مطرح است؛ ورزشکاری که همواره با رفع محدویت‌ها توانسته رکوردهای جهانی را ثبت نماید و سبب الهام‌بخشی زنان و مردان بی‌شماری در ورزش شود.

 

ورزشکاران، مربیان و انجمن های مختلف از فوت او شگفت‌زده شده‌اند و پیام‌های تسلیت خود را به خانواده و دوستان سیامند ارسال کرده‌اند.

 

در راستای تبلور قدرت و رکوردهای وی در زمان فعالیت ورزشی، رئیس کمیته پارالمپیک آسیا (APC) آقای مجید راشد به همراه یک فیلم کوتاه پیام خود را بدین مضمون ارسال کرد: «دستاوردهای سیامند نشان از یک ورزشکار باوقار حتی بیرون از میادین ورزشی بود؛ مردی با شخصیت که همواره در برابر دیگران از خود فروتنی نشان می داد. او خیلی زود از میان ما رفت و بواقع فقدان وی بسیار تاسف‌بار است».

 

 کمیته ملی پارالمپیک ایران تصاویر و فیلم‌های سیامند را در شبکه‌های اجتماعی خود با این جمله: «خداحافظی با قوی‌ترین مرد دارای معلولیت؛ سیامند رحمان» منتشر کرده است. 

 

رحمان فعالیت حرفه‌ای خود را در سال 2008 با کسب مدال طلای بازی‌های جهانی جوانان 2008 IWAS در آمریکا آغاز کرد. او در ادامه در سال 2010 سه مرتبه دیگر عنوان قهرمانی در مسابقات لیبی، مالزی و بازی های پارا آسیایی گوانجو چین را از آن خود نمود.

   

در بازی‌های پاراآسیایی 2010 گوانجو، سیامند در دسته وزنی 100+ کیلوگرم با بالا بردن وزنه 287.5 کیلوگرمی صاحب مدال طلا شد.

 

در سال 2011 رحمان در مسابقات بین‌المللی اردن بار دیگر مدال طلا را کسب نمود. در همان سال او توانست رکورد خود را مجددا در بازی‌های جهانی IWAS با بالا بردن وزنه 291 کیلوگرمی در امارات متحده عربی ارتقا دهد.

 

در بازی‌های 2012 لندن وی رکورد بازی های پارالمپیک را با بالا بردن وزنه 280 کیلوگرمی به نام خود ثبت نمود.

 

در آوریل 2014 رحمان در مسابقات قهرمانی جهانی دوبی وزنه 285 کیلوگرمی را در مسابقات به نام خود ثبت نمود. البته در همان سال و در بازی‌های پاراآسیایی اینچئون کره جنوبی رکورد خود را 3 کیلوگرم ارتقا داد.

 

در سال 2015 و در مسابقات قهرمانی آزاد آسیایی پاراوزنه‌برداری IPC آلماتی – قزاقستان او در گروه وزنی 107 کیلوگرم توانست وزنه 295 کیلوگرمی را به نام خود ثبت نماید.

 

قوی‌ترین ورزشکار پارالمپیک جهان در مسابقات جام جهانی دوبی وزنه 296 کیلوگرمی را در فوریه 2016 در امارات متحده عربی ثبت نمود و انتظار می‌رفت بتواند وزنه 300 کیلوگرمی را پس از سال‌ها ارتقا رکورد به نام خود ثبت نماید.

 

در بازی‌های ریو 2016 وی با ثبت رکورد 310 کیلوگرم در گروه وزنی 107+ کیلوگرم یک رکورد جدید از خود باقی گذاشت و برای دومین مرتبه مدال طلای بازی های پارالمپیک را تصاحب نمود.

 

در بازی‌های پارا آسیایی 2018 سیامند در گروه وزنی 107+ کیلوگرم وزنه 295 کیلوگرم را به نام خود ثبت نمود. در همان سال او به آسانی در همان گروه وزنی در مسابقات قهرمانی آزاد کیتاکیوشو ژاپن عنوان قهرمانی مسابقات را به دست آورد.

 

پس از کسب مدال طلای مسابقات 2017 مکزیک، سیامند سومین عنوان قهرمانی جهانی خود را در آخرین حضور بین‌المللی خود در شهر نورسلطان در سال 2019 به دست آورد.

 

همراه با کسب افتخارات ورزشی، جایزه بهترین ورزشکار مرد سال 2017 پارالمپیک در شهر ابوظبی به او اهدا شد و در ادامه در فهرست نامزدهای دریافت جایزه ورزشی لاریوس در بخش معلولین قرار گرفت.

 

او خود را برای شرکت در بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو آماده می کرد، جایی که  می خواست مجددا رکورد جهانی پاراوزنه‌برداری را جابه‌جا نماید. لیکن با فوت وی همچنان سیامند با لبخند مهربانانه و پشتکارش به عنوان نمونه مثال زدنی امید، انسانیت، ایمان، عشق و دوستی در اذهان ما باقی خواهد ماند. 

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها